LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Samovyšetření prsou může zachránit život. Liberecký kraj podpoří Růžový říjen

17.10.2023
PinkOctober je celosvětová kampaň, která pomáhá šířit osvětu v boji proti rakovině prsu. Na toto onemocnění podlehne v České republice více než 1.500 žen ročně. Díky prevenci v podobě samovyšetření, mamografu či pravidelných prohlídek u lékaře se na rakovinu prsu může přijít včas. Proto se Liberecký kraj připojuje k neziskové organizaci Loono v kampani Růžový říjen a upozorňuje na důležitost včasné diagnostiky.
Foto: kraj-lbc.cz
"Zdraví je to nejdůležitější, co máme. Rakovina prsu může postihnout nejen ženy, ale v některých případech i muže. Proto by tomuto tématu měli věnovat pozornost všichni bez rozdílu. Onemocnění může zasáhnout nejen jednotlivce, ale také celé rodiny a přátele. Jsem proto rád, že pomáháme zvýšit informovanost ve společnosti," uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

"Růžový říjen je další kampaň, kterou se v rámci programu Zdravý Liberecký kraj přidáváme k těm, kteří považují osvětu a prevenci za důležitou součást každodenního života. Budeme připomínat, že říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu a podpory nemocných žen. Přidejte se k nám a sdílejte informace, které pomáhají," dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

"Jako vedoucí odboru zdravotnictví i jako žena jsem velmi dobře seznámena se statistikou o rakovině prsu a jsem si vědoma toho, jak moc důležitá je prevence. Zásadní je, abychom detabuizovali téma prsou a abychom u žen odbourali stud, který jim brání v návštěvě lékaře. Důležité je také nepodceňovat celkový zdravý životní styl," doplnila Alena Riegerová, vedoucí odboru zdravotnictví.

V rámci kampaně Liberecký kraj rozsvítí ve dnech od 16. do 31. října logo na krajském úřadě do růžové barvy a ve vestibulu budovy nainstaluje výstavu o rakovině prsu a prevenci.

Vzniku rakoviny prsu nelze zcela zabránit, nicméně včasnou diagnostikou je možné nádor odhalit v brzkém stádiu a zajistit tak vysokou šanci na úplné uzdravení.

"Přestože není Růžový říjen žádnou novinkou, je nutné na důležitost prevence rakoviny prsu upozorňovat stále více. Po kožních nádorech se jedná o nejčastější rakovinu u žen v Česku. Ročně jí onemocní 7 000 z nich, nejčastěji po 40. roce věku. Na mamografické kontroly přitom chodí pouze 60 % těch, kterých se týkají," vysvětluje Kateřina Šédová, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono. "Mamograf by měl probíhat 1x za 2 roky u žen po 45. roce věku. Mladším ženám doporučujeme zajít na ultrazvuk, a to 1x za 2-3 roky," uzavírá.

S péčí o prsa pomáhá také mobilní aplikace organizace Loono Preventivka. Ta připomíná termíny preventivních prohlídek i screeningových programů a upozorňuje i na pravidelné samovyšetření a radí, jak jej správně provést.

Nezisková organizace Loono, která kampaň organizuje, je tým lékařů a studentů medicíny, kteří chtějí nejen léčit, ale i vést veřejnost k prevenci. Pořádají edukační workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech a vzdělávají veřejnost v oblasti reprodukčního a duševního zdraví, prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Najít je můžete na Facebooku, Instagramu a Twitteru.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

SZÚ: Umělé povrchy hřišť či sportovišť mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky

SZÚ upozorňuje subjekty, které pořizují pro dětská hřiště, sportoviště a další provozy umělé pryžové povrchy, na nutnost vyžadovat certifikaci výrobků s důrazem na zdravotní nezávadnost. Některé materiály používané k výrobě těchto povrchů totiž ...

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Liberec ...

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčb ...

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionů korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, nejvyššího vrcholu Jizerských hor. ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Středa 24.4.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes