LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII

26.04.2024
Více než šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.
Foto: kraj-lbc.cz
Ideathon chce mladým lidem ukázat, že jejich myšlenky mohou být inspirací pro kraj, město i neziskovku. To, co soutěžící se svými týmy během dvaceti čtyř hodin vymyslí, má totiž reálnou šanci na uvedení do praxe. Z loňského ročníku se mimo jiné realizuje projekt zabývající se popularizací sociálního podnikání v regionu. Krátká videa ve stylu TikTokerů a YouTuberů přiblíží toto téma věkové skupině starších žáků ZŠ a SŠ.

Letos se studenti zamýšleli nad tím, jak lidi lépe informovat o prevenci duševního zdraví, jak co nejefektivněji využít plochu pod panely nové velké liberecké fotovoltaické elektrárny a jak přilákat nové návštěvníky do science centra iQLANDIA. Posledním úkolem bylo navrhnout hru, která by propojila sklářská místa v regionu, a zvýšila tak jejich návštěvnost během akcí spojených se značkou Crystal Valley. Pro ty nejlepší byla jako motivace připravena finanční odměna ve výši 120 000 Kč.

"Naším cílem bude vždy udržet perspektivní mladé lidi v regionu. Pořádáním podobných soutěží se jim přibližujeme a zjišťujeme, jak se na problematiku regionu dívají oni. To je pro nás cennou zpětnou vazbou," říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

A které projekty nakonec vyhrály?

Hlavní cenu v kategorii středoškoláků si odnesl tým Ačaj Pačaj z Průmyslovky Liberec. Porotu nadchl návrhem výukové aplikace pro iQLANDII propojené zároveň se školami. Nejvíce bodů ve vysokoškolské kategorii získal dvojčlenný tým Formosa z Ekonomické fakulty TUL za svoji aplikaci s rozšířenou realitou pro Crystal Valley.

"Naší vizí bylo prostřednictvím hravé aplikace propojit jednotlivé lokality Křišťálového údolí, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj pomocí jejich mytologických postav. Návštěvníci by tak mohli pomocí svého mobilu během návštěvy skláren polapit Krakonoše nebo třeba ducha MUHU. V budoucnu by si je mohli odnést i fyzicky v podobě skleněných miniatur," říká Adam Soltan z TUL a Fang-Ying Lee z University of Taipei, výměnná studentka z Taiwanu. Sumu, kterou obdrželi, hodlají investovat do realizace navržené aplikace.

"Navrhujeme aplikaci s interaktivními kvízy a hrami nenásilně propojující vzdělávání se zábavou, cílenou na pedagogy a studenty z celé republiky. Paralelně by k tomu mohl vzniknout seriál hackathonů poskytujících prostor pro řešení seriózních vědeckých problémů. Naším cílem je zvýšení povědomí a posléze i návštěvnosti science centra iQLANDIA. Nejvyšší metou by mohlo být zařazení těchto aktivit do školního vzdělávacího systému," popisuje vítězný středoškolský projekt Marián Mareš, student informatiky z Průmyslovky Liberec a člen týmu Ačaj Pačaj.

Ekonomicky promyšlené projekty i skvělé prezentace - tak hodnotí letošní ročník porotci

"Pokud bych se na studentské projekty měl podívat jako potenciální investor, musel bych uznat, že mají nápad i reálný, o data opřený základ. Velkou část z nich by šlo ihned rozvinout do praktického řešení," říká Petr Dobrovský, jednatel Agentury regionálního rozvoje a zároveň jeden z porotců kategorie pro vysokoškoláky. Práci soutěžících ocenil i Adam Lenert, náměstek primátora Statutárního města Liberec. "Oproti předchozím ročníkům vidím velký posun směrem k větší promyšlenosti a ekonomické propracovanosti studentských projektů."

Vysokoškolské týmy v závěru Ideathonu podpořil Ondřej Moš z transferového centra TUC TUL. "Vyzkoušeli si svoje znalosti nabyté na univerzitě v praxi a za mě určitě uspěli. Pochválil bych je hlavně za to, jak zvládli své myšlenky vizualizovat a prezentovat je porotě," řekl a dodal, že Technické univerzitě v Liberci podobné aktivity propojující studenty s problematikou regionu dávají smysl a jsou pro ni velmi cenné.

Soutěž Liberec Ideathon 2024 uspořádaly Agentura regionálního rozvoje a krajská kancelář agentury Czechinvest, hlavními partnery akce byly Liberecký kraj, Statutární město Liberec a Technická univerzita v Liberci.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nové ambasadorky cestovního ruchu zacílí na mileniály i rodiny s dětmi

Liberecký kraj - Nové ambasadorky cestovního ruchu pro letošní rok má Liberecký kraj. Jsou to influencerky Naomi Adachi a Andre Antony. Po celý rok se budou věnovat propagaci míst přitažlivých pro turisty a zážitků v ...

Kvůli africkému moru prasat se opět v Libereckém kraji zvětšilo uzavřené pásmo

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli v ...

Autobusy nové turistické linky vyjedou na Ještěd od 15. června

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Liberecký kraj už získal z regionálních operačních programů 8,4 miliard

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Libereckém kraji ...

Čtvrtek 13.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes