LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberečtí chemici se účastní mezinárodního cvičení se software. Mají varovat před zbraněmi hromadného ničení

15.12.2022
V tomto týdnu se liberečtí chemici podílejí na prestižním mezinárodním cvičení Information Exchange Event 2022. Cílem každoročního cvičení je prověření praktických postupů varování před účinky použití zbraní hromadného ničení.
Foto: acr.army.cz
"K tomu čtvrtému jadernému výbuchu od Italů zatím přišla jen jedna zpráva, z toho se nedá určit ráže," podává zprávu o stavu události rotmistr J. Š. a obrátí se na velitele 314. centra výstrahy proti zbraním hromadného ničení (314. cv ZHN): "K vyhodnocení mohutnosti a účinků jaderného výbuchu (tzv. ráže) potřebujeme takových zpráv několik, ideálně alespoň tři." "Vyžádejte si je!" udělí rozkaz velitel.

Cvičná zpráva CBRN o simulovaném jaderném výbuchu k němu po velitelské linii dorazila od italské výpočetně-analytické skupiny. V mezinárodním cvičení je zastoupeno šest států a vojáci jsou rozděleni do 34 skupin.

V letošním roce jsou na cvičení zastoupeny tyto státy: Bulharsko, Česká republika, Itálie, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Česká republika je navíc pro letošek vedoucím národem tohoto cvičení - zastřešuje tedy veškerou přípravu a organizaci cvičení pro všechny zúčastněné. To obnáší přípravu více než dvou set cvičných incidentů k prověření činnosti tzv. systému varování a uvědomování (Warning and Reporting).

"Už poslali další dvě, včetně vyhodnocení. Vychází to zhruba na 140 kilotun, oblast spadu po větru je 45 km. Přiděluji oficiální číslo incidentu ITA 004," upřesňuje rotmistr J. Š. aktuálně obdržené informace.

Stáváme se svědky vyhodnocení jednoho z mnoha cvičných incidentů k prověření činnosti systému varování a uvědomování. Úkolem tohoto systému je umožnit efektivní distribuci informací o použití zbraní hromadného ničení na bojišti. Mezi tyto informace patří například varování jednotek před rizikem kontaminace. Ta je zpravidla unášena ve směru větru, kdy radioaktivní spad jaderného výbuchu nebo mrak bojové chemické látky může unášen i desítky kilometrů daleko.

Za organizaci a přípravu cvičení je v letošním roce odpovědné 314. centrum výstrahy proti zbraním hromadného ničení v Hostivici, které spadá pod 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Cvičení se dále účastní vybraní důstojníci a praporčíci chemické odbornosti z ostatních součástí Armády České republiky.

"Vést toto cvičení je v naší komunitě velice prestižní záležitostí. A našimi koaličními partnery jsme hodnoceni velice kladně," hodnotí cvičení velitel 314. cv ZHN podplukovník Josef Pavlík. A dodává: "Jen to není o běhání po lese, ale o práci se sofistikovanými softwary a samozřejmě zkušenostmi v oblasti nukleárních zbraní a toho, co umí způsobit."

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na Frýdlantsku vyjela dodávka na přepravu jízdních kol. Mimořádně posílí tamní náhradní autobusovou dopravu

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka ...

Zákon o podpoře bydlení prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, má chránit lidi ohrožené bytovou nouzí

Hlavním cílem zákona je nastavit komplexní systém podpory vedoucí ke snižování bytové nouze v ČR. Předložený návrh nabízí v praxi osvědčené nástroje - ...

Dětské centrum Liberec se připravuje na legislativní změny v oblasti péče o děti do 3 let

Dětské centrum Liberec - významné zdravotnické zařízení v regionu, které pečuje o děti do tří let - se nyní připravuje na legislativní změny. Ty budou ...

Botanická zahrada v Liberci dostane ke 130. narozeninám novou vizuální identitu

Novou vizuální identitu získá Botanická zahrada v Liberci. Změní se logo i vzhled propagačních materiálů či informačních textů pro návštěvníky. Nejsta ...

Železniční dopravu na Frýdlantsku přeruší rekonstrukce tratí, nahrazena bude náhradní autobusovou dopravou

Stavební práce Správy železnic na tratích Liberec - Raspenava a Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem přeruší po většinu léta a začátek podzim ...

Sobota 13.7.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes