LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Čeští chemici opět mezi elitou. Pomohla jim nová průzkumná vozidla vyvinutá v ČR

25.01.2022
LIBEREC - Už brzy se u 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci slavnostně představí nová průzkumná lehká obrněná vozidla. Vyvinul je Vojenský výzkumný ústav ve spolupráci se samotnými uživateli a armáda jich nakoupila 40 párů. Automobily s názvy S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II se řadí ke špičce v oblasti radiačního a chemického průzkumu a podle náčelníka chemického vojska plukovníka gšt. Radka Maliny jimi Česká republika dokazuje, že umí být nezávislá ve vlastním vývoji a vyzbrojování.
Foto: acr.army.cz
Vývoj už od roku 2008

Vývoj prototypu soupravy lehkého obrněného vozidla S-LOV-CBRN byl zahájen už v roce 2008 a Vojenský výzkumný ústav s. p. na něm spolupracoval s libereckými chemiky od samého počátku. "Státní podnik VVÚ je tvůrcem nástaveb vozidel na podvozku Iveco. Tyto nástavby obsahují všechny měřící prvky nutné k provádění radiačního, chemického a nespecifického biologického průzkumu a pozorování, odběru vzorků a částečné dekontaminace dle současných standardů NATO," říká Radek Malina. Spolupráce s Vojenským výzkumným ústavem byla podle něj přínosná nejen kvůli zkušenostem státního podniku a vlastní vědecko-výzkumné základně, ale především pochopení pro potřeby vojáků při jejich práci.

Vozidla, která nahradí zastaralé sovětské transportéry BRDM z 60. let i chemické landrovery z 90. let, vloni úspěšně splnila vojskové zkoušky a armáda je zařadila do výzbroje. Liberečtí chemici už převzali prvních pět párů, další zamíří k chemickým specialistům 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády a dalších útvarů. Většinu vozidel bude podle Maliny spravovat 31. pluk jako nositel klíčových schopností v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Češi opět na špici v chemickém průzkumu

Průzkumná vozidla představují zásadní posun ve schopnostech radiačního a chemického průzkumu. Ve zkratce jsou rychlejší, přesnější a spolehlivější. Disponují nejmodernějším přístrojovým vybavením i technologiemi detekce chemických a radioaktivních látek se schopností vzájemného potvrzování výsledků měření, které zaručují přesnější výsledek.

Díky špičkovým komunikačním prostředkům je posádka schopná nejen rychle varovat ohrožené bojové jednotky, informace se rovněž automaticky zasílá ke zpracování na vyšší stupně velení. "Vozidlo je schopno zapojit se do softwarových systémů řízení boje, kam dodává potřebné informace a pomáhá tak tvořit obraz bojiště," upozorňuje dále Malina.

Pokud se automobily pohybují v zamořeném území, může pro měření venku posádka využít speciálního robota. Vojáci navíc uvnitř nemusejí pracovat v ochranných maskách, kabina se dokáže hermeticky uzavřít. Součástí dalšího vybavení je také na obou vozidlech nezávislá meteostanice, samozřejmostí pro pohyb po dnešním bojišti je balistická a protiminová ochrana. K obraně slouží kulomet, zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny.

Souprava pro větší vybavení

To, že se souprava sestává ze dvou mezi sebou propojených vozidel a závěsného vozíku, sami liberečtí chemici považují za obrovskou přednost: "V bojových podmínkách vytvářejí družstvo a navzájem se kryjí, doplňují se také v přístrojovém vybavení - logicky tolik techniky a vybavení by se do jednoho auta nevešlo," říká nadrotmistr Tomáš Janků. Vojáci si podle něj rovněž chválí větší vnitřní prostor kabiny, který dokáže pojmout i osobní věci.

Moderní automobily si vojáci chválí i kvůli rozvoji radiačního a chemického průzkumu jako takového: "Na vysloužilé vozidlo BRDM-2rch se těžko sháněly náhradní díly, vůbec už nemluvím o kritické zastaralosti detekčních, navigačních a spojovacích prvků. Chemické landrovery z 90. let zase nesplňují požadavky balistické a protiminové ochrany a začaly zastarávat technologicky," připomíná Malina.

Díky moderním vozidlům bude podle něj možné nasadit chemiky v jakýchkoliv bojových operacích: technologicky nejsou nijak limitována a splňují potřebné alianční standardy. Vysokou přidanou hodnotou projektu je skutečnost, že ČR je schopná navrhnout, vyvinout, vyrobit a dodávat unikátní fungující systém radiačního a chemického průzkumu, který splňuje poměrně náročné požadavky interoperability. "Ukazujeme tím, že umíme být nezávislí ve vlastním vývoji a vyzbrojování," zdůrazňuje Malina.


Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na Frýdlantsku vyjela dodávka na přepravu jízdních kol. Mimořádně posílí tamní náhradní autobusovou dopravu

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka ...

Zákon o podpoře bydlení prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, má chránit lidi ohrožené bytovou nouzí

Hlavním cílem zákona je nastavit komplexní systém podpory vedoucí ke snižování bytové nouze v ČR. Předložený návrh nabízí v praxi osvědčené nástroje - ...

Dětské centrum Liberec se připravuje na legislativní změny v oblasti péče o děti do 3 let

Dětské centrum Liberec - významné zdravotnické zařízení v regionu, které pečuje o děti do tří let - se nyní připravuje na legislativní změny. Ty budou ...

Botanická zahrada v Liberci dostane ke 130. narozeninám novou vizuální identitu

Novou vizuální identitu získá Botanická zahrada v Liberci. Změní se logo i vzhled propagačních materiálů či informačních textů pro návštěvníky. Nejsta ...

Železniční dopravu na Frýdlantsku přeruší rekonstrukce tratí, nahrazena bude náhradní autobusovou dopravou

Stavební práce Správy železnic na tratích Liberec - Raspenava a Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem přeruší po většinu léta a začátek podzim ...

Středa 17.7.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes