LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberec chce aktivněji koordinovat opravy a uzavírky, které komplikují život řidičům

22.10.2021
Město Liberec řeší, jak v budoucnu změní koordinování jednotlivých dopravních staveb na území svého katastru. Některé opravy a uzavírky v posledních dnech totiž významně omezily dopravu a zkomplikovaly život řidičům i ostatním účastníkům silničního provozu.
Foto: liberec.cz
I přes řadu opatření, dopravní značení i jasně definované objízdné trasy, při průjezdu městem často docházelo k nežádoucímu zpomalování dopravy a kolonám. Úřad na ně stále častěji začali upozorňovat i sami motoristé s tím, že za to může právě vyšší počet rekonstrukcí silnic a křižovatek. Ty podle nich především v dopravní špičce způsobují na některých místech větší hustotu provozu.

U části dopravních staveb na území Liberce město není jejich investorem, ani zadavatelem. Proto nemá šanci vždy a hlavně přímo ovlivnit, jaký termín rekonstrukce a omezení dopravy zvolí jiný investor. Příslušné odbory města se snaží termíny jednotlivých dopravních staveb vždy koordinovat i se všemi ostatními správci komunikací a zadavateli, například státním Ředitelstvím silnic a dálnic ČR nebo Libereckým krajem. Během stavební sezóny se ale v některých měsících přesto může stát, že počet rekonstrukcí a s nimi související dopravních omezení je vyšší, protože se potkají v termínech s jinými investičními akcemi ostatních investorů.

"Dobře si uvědomuji, že omezení při průjezdu městem je pro motoristy otravné. Na druhou stranu ale přijměme jako fakt, že udržovat a opravovat silnice prostě musíme neustále. Jinak bychom město neudrželi v rozumném technickém stavu, za což by nás občané určitě nepochválili," říká náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc s tím, že část z právě pokračujících staveb bude brzy dokončena. Pak skončí i některé z aktuálních uzavírek i omezení a tím se plynulost dopravy zlepší.

"Za pár dnů bude hotovo a pak si na to ani nevzpomeneme. Alespoň do okamžiku, než budeme muset provést další rekonstrukce na jiných úsecích silnic, po kterých denně jezdí tisíce aut," dodává Jiří Šolc.

Město Liberec aktuálně pokračuje v dokončení celkem devíti vlastních dopravních staveb. Většina z nich bude hotová do konce října. Některé se dokonce daří dotáhnout do finále i několik dnů před původně plánovaným termínem dokončení. Týká se to například rekonstrukce křižovatky Letná x Stračí, která se znovu otevře motoristům už v pátek 22. října odpoledne.

"Původně měla tato stavba skončit až posledního října. Nicméně ve spolupráci se zhotovitelem se nám povedlo termín o týden zkrátit. Veřejnost ji může začít využívat už v pátek," upozorňuje Jiří Šolc.

Některé z rekonstrukcí ale potrvají až do konce listopadu. A to včetně dopravních omezení, která s nimi úzce souvisí. V uplynulých měsících se město opakovaně dostalo do "pasti uzavírek", tedy situace, kdy se nepovedlo ideálně sladit termíny oprav s dalšími investory.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka je proto důležité, aby úřad hledal další nové způsoby a postupy, jak docílit toho, že Liberec bude mít přesnější přehled o uzavírkách a omezeních. A současně lépe a aktivněji ve spolupráci s ostatními zadavateli a zhotoviteli dopravní stavby koordinovat.

"Bohužel to není poprvé, kdy se Liberec dostal do podobné prekérní dopravní situace. Rád bych poprosil řidiče o trpělivost a ohleduplnost. A současně se jim jako primátor Liberce omluvil. Ač není vždy vina jen na straně města, rozhořčení nejen Liberečanů rozumím. Je na nás, abychom majitele silnic do budoucna vyzvali k lepší koordinaci a přemýšlení při plánování uzavírek. Musíme zkrátka najít cestu, jak se nežádoucí dopravní zátěži kvůli uzavírkám vyhnout nebo ji co nejvíce minimalizovat," říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Zdroj: Město Liberec
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, což představuje pokles o 13,6 % oproti minulému týdnu. Pokles je evidován ve všech sledovaných ...

Tři miliony klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká letos výměna kartičky pojištěnce

V dubnu 2024 spouští VZP velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších 10 let obdrží pojištěnci, kterým v letošním roce vyprší ...

Projekt Liberecký kraj sobě představí v krajské knihovně řemesla

Příležitost vlastníma rukama si vyzkoušet řemeslo, kterým se živí regionální výrobci, budou mít v pondělí 26. a úterý 27. února od 10 do 17 hodin návš ...

Ministerstvo obrany znovu prodává řopíky i byt v Praze

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na zjištění zájemců o koupi nepotřebného nemovitého majetku (dále VŘ). V nabídce je celkem 33 polo ...

V březnu začíná největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR filmový festival Expediční kamera

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Tento unikátní projekt přinese do 150 míst v ČR a SK n ...

Středa 28.2.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes