LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberec chce aktivněji koordinovat opravy a uzavírky, které komplikují život řidičům

22.10.2021
Město Liberec řeší, jak v budoucnu změní koordinování jednotlivých dopravních staveb na území svého katastru. Některé opravy a uzavírky v posledních dnech totiž významně omezily dopravu a zkomplikovaly život řidičům i ostatním účastníkům silničního provozu.
Foto: liberec.cz
I přes řadu opatření, dopravní značení i jasně definované objízdné trasy, při průjezdu městem často docházelo k nežádoucímu zpomalování dopravy a kolonám. Úřad na ně stále častěji začali upozorňovat i sami motoristé s tím, že za to může právě vyšší počet rekonstrukcí silnic a křižovatek. Ty podle nich především v dopravní špičce způsobují na některých místech větší hustotu provozu.

U části dopravních staveb na území Liberce město není jejich investorem, ani zadavatelem. Proto nemá šanci vždy a hlavně přímo ovlivnit, jaký termín rekonstrukce a omezení dopravy zvolí jiný investor. Příslušné odbory města se snaží termíny jednotlivých dopravních staveb vždy koordinovat i se všemi ostatními správci komunikací a zadavateli, například státním Ředitelstvím silnic a dálnic ČR nebo Libereckým krajem. Během stavební sezóny se ale v některých měsících přesto může stát, že počet rekonstrukcí a s nimi související dopravních omezení je vyšší, protože se potkají v termínech s jinými investičními akcemi ostatních investorů.

"Dobře si uvědomuji, že omezení při průjezdu městem je pro motoristy otravné. Na druhou stranu ale přijměme jako fakt, že udržovat a opravovat silnice prostě musíme neustále. Jinak bychom město neudrželi v rozumném technickém stavu, za což by nás občané určitě nepochválili," říká náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc s tím, že část z právě pokračujících staveb bude brzy dokončena. Pak skončí i některé z aktuálních uzavírek i omezení a tím se plynulost dopravy zlepší.

"Za pár dnů bude hotovo a pak si na to ani nevzpomeneme. Alespoň do okamžiku, než budeme muset provést další rekonstrukce na jiných úsecích silnic, po kterých denně jezdí tisíce aut," dodává Jiří Šolc.

Město Liberec aktuálně pokračuje v dokončení celkem devíti vlastních dopravních staveb. Většina z nich bude hotová do konce října. Některé se dokonce daří dotáhnout do finále i několik dnů před původně plánovaným termínem dokončení. Týká se to například rekonstrukce křižovatky Letná x Stračí, která se znovu otevře motoristům už v pátek 22. října odpoledne.

"Původně měla tato stavba skončit až posledního října. Nicméně ve spolupráci se zhotovitelem se nám povedlo termín o týden zkrátit. Veřejnost ji může začít využívat už v pátek," upozorňuje Jiří Šolc.

Některé z rekonstrukcí ale potrvají až do konce listopadu. A to včetně dopravních omezení, která s nimi úzce souvisí. V uplynulých měsících se město opakovaně dostalo do "pasti uzavírek", tedy situace, kdy se nepovedlo ideálně sladit termíny oprav s dalšími investory.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka je proto důležité, aby úřad hledal další nové způsoby a postupy, jak docílit toho, že Liberec bude mít přesnější přehled o uzavírkách a omezeních. A současně lépe a aktivněji ve spolupráci s ostatními zadavateli a zhotoviteli dopravní stavby koordinovat.

"Bohužel to není poprvé, kdy se Liberec dostal do podobné prekérní dopravní situace. Rád bych poprosil řidiče o trpělivost a ohleduplnost. A současně se jim jako primátor Liberce omluvil. Ač není vždy vina jen na straně města, rozhořčení nejen Liberečanů rozumím. Je na nás, abychom majitele silnic do budoucna vyzvali k lepší koordinaci a přemýšlení při plánování uzavírek. Musíme zkrátka najít cestu, jak se nežádoucí dopravní zátěži kvůli uzavírkám vyhnout nebo ji co nejvíce minimalizovat," říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Zdroj: Město Liberec
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Jablonečtí radní schválili dvanáct projektových záměrů, devět neprošlo

Jablonecký Program podpory výstavby technické infrastruktury podporuje již od roku 2013 výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních ...

Soutěž s Regionem Liberec: Čtyřlístek a dobroty z Českého ráje zdarma

Kdo by si nechtěl užívat výlety se svými blízkými na zajímavá místa se vstupy zdarma nebo získat stylové ozdoby na vánoční stromek? Tyto možnosti nabí ...

Jablonecká energetická zvyšuje od 1 ledna 2022 ceny tepla za GJ o 16,7 %

Zvýšení cen za teplo a teplou vodu pro příští rok se kvůli turbulencím na trhu s energiemi a růstu inflace nevyhne ani městská teplárna Jablonecká ene ...

Spor o Turów: Petice není uzavřena, petiční výbor vyzve komisi k reakci

Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici Libereckého kraje proti pokračování a rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dole Turów. P ...

České dráhy rozšíří služby pro rodiny na cestách

Národní dopravce v novém jízdním řádu 2022 rozšíří počet vlaků s dětským kinem na 108 spojů. Více vlaků nabídne také vozy s vyhrazenými místy pro cest ...

Středa 8.12.2021
Liberecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.