LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberec chce aktivněji koordinovat opravy a uzavírky, které komplikují život řidičům

22.10.2021
Město Liberec řeší, jak v budoucnu změní koordinování jednotlivých dopravních staveb na území svého katastru. Některé opravy a uzavírky v posledních dnech totiž významně omezily dopravu a zkomplikovaly život řidičům i ostatním účastníkům silničního provozu.
Foto: liberec.cz
I přes řadu opatření, dopravní značení i jasně definované objízdné trasy, při průjezdu městem často docházelo k nežádoucímu zpomalování dopravy a kolonám. Úřad na ně stále častěji začali upozorňovat i sami motoristé s tím, že za to může právě vyšší počet rekonstrukcí silnic a křižovatek. Ty podle nich především v dopravní špičce způsobují na některých místech větší hustotu provozu.

U části dopravních staveb na území Liberce město není jejich investorem, ani zadavatelem. Proto nemá šanci vždy a hlavně přímo ovlivnit, jaký termín rekonstrukce a omezení dopravy zvolí jiný investor. Příslušné odbory města se snaží termíny jednotlivých dopravních staveb vždy koordinovat i se všemi ostatními správci komunikací a zadavateli, například státním Ředitelstvím silnic a dálnic ČR nebo Libereckým krajem. Během stavební sezóny se ale v některých měsících přesto může stát, že počet rekonstrukcí a s nimi související dopravních omezení je vyšší, protože se potkají v termínech s jinými investičními akcemi ostatních investorů.

"Dobře si uvědomuji, že omezení při průjezdu městem je pro motoristy otravné. Na druhou stranu ale přijměme jako fakt, že udržovat a opravovat silnice prostě musíme neustále. Jinak bychom město neudrželi v rozumném technickém stavu, za což by nás občané určitě nepochválili," říká náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc s tím, že část z právě pokračujících staveb bude brzy dokončena. Pak skončí i některé z aktuálních uzavírek i omezení a tím se plynulost dopravy zlepší.

"Za pár dnů bude hotovo a pak si na to ani nevzpomeneme. Alespoň do okamžiku, než budeme muset provést další rekonstrukce na jiných úsecích silnic, po kterých denně jezdí tisíce aut," dodává Jiří Šolc.

Město Liberec aktuálně pokračuje v dokončení celkem devíti vlastních dopravních staveb. Většina z nich bude hotová do konce října. Některé se dokonce daří dotáhnout do finále i několik dnů před původně plánovaným termínem dokončení. Týká se to například rekonstrukce křižovatky Letná x Stračí, která se znovu otevře motoristům už v pátek 22. října odpoledne.

"Původně měla tato stavba skončit až posledního října. Nicméně ve spolupráci se zhotovitelem se nám povedlo termín o týden zkrátit. Veřejnost ji může začít využívat už v pátek," upozorňuje Jiří Šolc.

Některé z rekonstrukcí ale potrvají až do konce listopadu. A to včetně dopravních omezení, která s nimi úzce souvisí. V uplynulých měsících se město opakovaně dostalo do "pasti uzavírek", tedy situace, kdy se nepovedlo ideálně sladit termíny oprav s dalšími investory.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka je proto důležité, aby úřad hledal další nové způsoby a postupy, jak docílit toho, že Liberec bude mít přesnější přehled o uzavírkách a omezeních. A současně lépe a aktivněji ve spolupráci s ostatními zadavateli a zhotoviteli dopravní stavby koordinovat.

"Bohužel to není poprvé, kdy se Liberec dostal do podobné prekérní dopravní situace. Rád bych poprosil řidiče o trpělivost a ohleduplnost. A současně se jim jako primátor Liberce omluvil. Ač není vždy vina jen na straně města, rozhořčení nejen Liberečanů rozumím. Je na nás, abychom majitele silnic do budoucna vyzvali k lepší koordinaci a přemýšlení při plánování uzavírek. Musíme zkrátka najít cestu, jak se nežádoucí dopravní zátěži kvůli uzavírkám vyhnout nebo ji co nejvíce minimalizovat," říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Zdroj: Město Liberec
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nové ambasadorky cestovního ruchu zacílí na mileniály i rodiny s dětmi

Liberecký kraj - Nové ambasadorky cestovního ruchu pro letošní rok má Liberecký kraj. Jsou to influencerky Naomi Adachi a Andre Antony. Po celý rok se budou věnovat propagaci míst přitažlivých pro turisty a zážitků v ...

Kvůli africkému moru prasat se opět v Libereckém kraji zvětšilo uzavřené pásmo

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli v ...

Autobusy nové turistické linky vyjedou na Ještěd od 15. června

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Liberecký kraj už získal z regionálních operačních programů 8,4 miliard

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Libereckém kraji ...

Sobota 15.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes