LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Nejčastější chyby, kterých byste se měli při třídění odpadu vyvarovat

07.07.2022
Na rozdíl od mnoha jiných evropských národů jsou Češi, co se třídění odpadů týče, opravdu velice aktivní a patří na starém kontinentu mezi ty nejlepší. Problém je, že ne každý, kdo si myslí, že třídí dobře, tak opravdu činí.
Ilustrační snímek | Zdroj: www.dokose.cz
Existuje celá řada školáckých chyb, které běžně děláme a jimž bychom se měli vyvarovat, jinak naše snaha o zdravější planetu přijde vniveč.

Speciální koše by měly být součástí každé domácnosti


Pokud to s tříděním myslíte opravdu vážně, měli byste si pořídit vhodné pomocníky. Asi tím nejužitečnějším je odpadkový koš na tříděný odpad. Jedná se o velice užitečný doplněk do domácnosti či do kanceláře, s nímž nebudete mít problém segregovat jednotlivé typy odpadu tak, aby se vám následně nepromíchaly.

Tento druh košů může mít více podob. Některé mají klasickou formu a jsou rozdělené do více sekcí podle druhu odpadu, jiné pak vypadají jako více košů spojených v jednom. Každý je pak odlišen barevně, případně dokonce obrázkem, aby se člověk během vyhazování odpadu snad nepletl.

Ovšem i přesto se tak celkem často děje. Problém však netkví pouze v roztržitosti, ale hlavně v neznalosti. Spousta lidí totiž vyhazuje odpad špatně cíleně, i když tak činí v dobré vůli. Ten se pak nedá efektivně použít.

Papírové kapesníky

Typickým problémovým produktem jsou papírové kapesníky, které používá snad každý. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobené z papíru, logicky je lidé vyhazují do koše na papír. Chyba. Chcete-li se zbavit použitého papírového kapesníku, vyhoďte ho normálně do směsného odpadu.

Papír určený pro recyklaci by měl totiž ideálně být zcela čistý, jinak jeho recyklace není dostatečně efektivní, nemluvě o hygienických aspektech. Ze stejného důvodu byste neměli vyhazovat ani špinavé papírové obaly, případně voskovaný papír. Nevhodné jsou i papírové pleny, které přes svůj název obsahují většinou i nějaké plastové komponenty.

Plata od vajec a ruličky z toaletního papíru

Plata od vajec se sice mimo jiné vyrábějí i z papíru, nicméně se nejedná o recyklovatelný odpad. Papír se totiž dá recyklovat jen do určité míry a plata se vyrábějí právě z již vytěženého materiálu. Je dobré je tedy vyhodit do směsného odpadu, případně ještě lépe je využít třeba v kompostu.

Ruličky z toaletního papíru patří do stejné kategorie. I když vypadají recyklovatelně, už se k tomuto účelu použít nedají.

Zrcadlové sklo

Není sklo jako sklo. Zatímco lahve jakékoliv barvy a okenní tabule bezpochyby do zeleného kontejneru patří, třeba takové sklo ze zrcadel už do této kategorie nepatří. Důvod je prostý - jde o pokovené sklo. Při recyklaci skla dochází k tavení, při němž mění své skupenství nejen samotné sklo, ale samozřejmě právě i kov. A výsledná směs je pak nepoužitelná. Proto, když se vám podaří rozbít nějaké zrcadlo, střepy vyhoďte do směsného odpadu.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Při stěhování na druhý konec republiky vám může pomoci internet

Vyřizování nezbytných záležitostí, které jsou spojené se stěhováním, je dnes mnohem jednodušší. Celá řada věcí se dá vyřídit online ...

V dubnu se malware pro Android šířil nejvíce přes falešné verze her nebo aplikací pro řidiče

Bezpečnostní experti z ESETu zaregistrovali v dubnu výraznou proměnu hrozeb pro platformu Android v Česku. Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl ...

Proč nakupovat v obchodních centrech

Obchodní centra jsou nedílnou součástí městského prostředí a neobejde se bez nich žádné větší lidské sídlo. A i když se občas vyskytnou hlasy kritizuj ...

Jak zařídit pokoj pro teenagera?

Pokoj teenagera - místo, kde je možné všechno. Místo odpočinku a relaxace, ale také zábavy, studia, večírků a někdy i jídla. Jedním slovem - celý malý ...

Jak rozpoznat podvodné SMS předstírající, že pochází od vaši banky ?

Naletěli byste podvodníkům nebo u vás nemají šanci? Rozpoznáte smishingový útok? Bohužel někteří klienti bank pozorní nebyli a ve strachu o své prostř ...

Úterý 9.8.2022
Liberecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.