LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Čertova zeď

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Certova-zed-2 od Martin Vraný. Original uploader was Zp at cs.wikipedia http://wiki.mapy.cz/index.php/Soubor:Certova-zed-2.jpg Transferred from cs.wikipedia; transferred to Commons by User:Podzemnik using CommonsHelper.. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Čertova zeď, národní přírodní památka, se nachází asi 4 km západně od města Český Dub v okrese Liberec. Táhne se jižně od silnice mezi Českým Dubem a Osečnou. Tento kamenný útvar vznikl za jednoho z mocných třetihorních zemětřesení, kdy praskla pískovcová kůra mezi Ještědem a Bezdězem, do vzniklé pukliny se nahrnula žhavá čedičová láva, která ztuhnuvší vytvořila podobu hradby.

Celková výměra území je 19,08 ha, jeho tvar je s ohledem na podstatu předmětu ochrany výrazně protáhlý ve směru SV - JZ.
Nadmořská výška lokality je 450 - 494 metrů.
Základním předmětem ochrany je fragment zcela unikátního geologického jevu - rozsáhlé čedičové žíly vypreparované z druhohorních pískovců.

Jméno Čertovy zdi se odvozuje od pověsti, podle které vznikla jako výsledek sázky mezi člověkem a čertem, ze zbylého stavebního kamení byl prý navršen Bezděz.

Jinou verzi vzniku zdi nabízí Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české.
Podle té dal zeď postavit přemyslovský kníže Mnata v roce 798 na ochranu kraje před nepřáteli.

Fotogalerie:

Mapa:Úterý 21.8.2018
Liberecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.