LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Liberecký koncert Vlaky naděje připomene záchranu Wintonových dětí

10.09.2019
Vlaky naděje. Takový název nese akce, která se uskuteční pod záštitou hejtmana Martina Půty 24. září od 19 hodin v kostele svatého Antonína Velikého v Liberci. Koná se u příležitosti výročí záchrany bezmála sedmi set židovských dětí před zvěrstvy druhé světové války. Spásu jim poskytly právě takzvané Vlaky naděje, jež je díky odvaze a neutuchající energii Sira Nicholase Wintona evakuovaly do bezpečí.
Foto: kraj-lbc.cz
Akce Vlaky naděje je třígeneračním počinem se zapojením seniorů, studentů a žáků základních škol. "Vyvrcholením večera bude vystoupení Mileny Grenfell-Bainesové, která svým vyprávěním představí vlastní životní příběh jednoho z Wintonových dětí," upozornila za pořadatele Jana Konvalinková.

"Mezigenerační sdílení je to, co mě na tomto projektu zaujalo. To, že mladým lidem sdělí autentickou zkušenost dáma, která přímo jako dítě zažila za války odloučení od svých rodičů, jim umožní alespoň částečně se vžít do situace takto těžce zkoušených dětí a rodin," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Během komponovaného večera se představí rovněž pěvecké sbory působící při liberecké Technické univerzitě Bohemia Chór a Aurea Rosa, žáci základní školy Světlá pod Ještědem a dětský pěvecký sbor Výšinka z liberecké základní školy Aloisina Výšina.

Na závěr zazní v druhé české premiéře skladba anglického skladatele Carla Davise Last Train to Tomorrow - Sun Rising on Another World. Ta je součástí díla Last Train to Tomorrow - The Kindertransport Movement 1938-1939, věnovaného právě osudům Wintononých dětí. Krátkým písemným poselstvím pozdraví přítomné i dcera Nicolase Wintona Barbara.

Za zrodem projektu stáli studenti fakulty pedagogické Technické univerzity v Liberci a jejich pedagogové Jana Konvalinková a Christopher Muffett.

Právě letošek je rokem, kdy si celý svět připomene tragickou událost minulého století, začátek 2. světové války. Roky 1938 a 1939 znamenaly pro Československo veliké změny, kdy mnoho obyvatel, mnoho rodin muselo opouštět svoje domovy a hledat útočiště ve známých i zcela neznámých místech.

V důsledku mnoha dalších skutečností došlo v předvečer začátku války díky Siru Nicholasi Wintonovi k evakuaci 669 dětí. Ty nacházely svůj nový domov v Anglii, většinou v anglických rodinách. Odvahu nacházeli ve svých srdcích i rodiče, kteří se slzami v očích posadili svoje děti do vlaků vypravených z Prahy a poslali své děti do bezpečí. Děti přežily, ale většina rodičů zahynula běhen holokaustu.

"Příběh Vlaků naděje je dramatickou událostí historie, na níž nelze zapomenout. Svědčí o velké odvaze a statečnosti Sira Nicolase Wintona, za kterou mu patří náš velký dík," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Autor: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Živnostníci ušetří tisíce korun, přístup k závazným technickým normám bude zdarma

Elektrikáři, stavaři a další živnostníci ušetří tisíce korun za poplatky za technické normy. Poslanecká sněmovna v pátek 24.1. poslala do druhého čtení novelu zákona o technických požadavcích na výrobky. Hlavní změnou, která se týká technických ...

Světlo ovlivňuje atmosféru našeho domova. 3 tipy, jak si doma poradit s osvětlením

24.01.2020 | Další

Světlo je klíčovým prvkem každého interiéru, pokud je ho v místnosti nedostatek, ovlivňuje to nejen celkovou atmosféru prostoru, ale také naše zdraví. ...

Na boj s drogovou závislostí dá letos Liberecký kraj přes čtyři miliony korun

24.01.2020 | Z regionu

Částkou v celkové výši 4,4 milionu korun ? o 300 tisíc víc než loni ? podpoří Liberecký kraj v letošním roce boj se závislostí na nelegálních návykový ...

Hasiči varují před stoupajícím počtem požárů komínů

24.01.2020 | Z regionu

Od konce září 2019 do poloviny ledna eviduje HZS Pardubického kraje 26 požárů sazí v komíně. V loňském roce to bylo za stejné období 23 zásahů. Jen za ...

Rok 2020 bude pro Správu železnic ve znamení vysokého tempa rekonstrukcí tratí a nádražích budov

23.01.2020 | Zpravodajství

Správa železnic akceleruje v letošním roce přípravu desítek investičních akcí. Další desítky projektů postoupí do realizační fáze. Intenzivně pokračuj ...Neděle 26.1.2020
Liberecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.