LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Liberecký koncert Vlaky naděje připomene záchranu Wintonových dětí

10.09.2019
Vlaky naděje. Takový název nese akce, která se uskuteční pod záštitou hejtmana Martina Půty 24. září od 19 hodin v kostele svatého Antonína Velikého v Liberci. Koná se u příležitosti výročí záchrany bezmála sedmi set židovských dětí před zvěrstvy druhé světové války. Spásu jim poskytly právě takzvané Vlaky naděje, jež je díky odvaze a neutuchající energii Sira Nicholase Wintona evakuovaly do bezpečí.
Foto: kraj-lbc.cz
Akce Vlaky naděje je třígeneračním počinem se zapojením seniorů, studentů a žáků základních škol. "Vyvrcholením večera bude vystoupení Mileny Grenfell-Bainesové, která svým vyprávěním představí vlastní životní příběh jednoho z Wintonových dětí," upozornila za pořadatele Jana Konvalinková.

"Mezigenerační sdílení je to, co mě na tomto projektu zaujalo. To, že mladým lidem sdělí autentickou zkušenost dáma, která přímo jako dítě zažila za války odloučení od svých rodičů, jim umožní alespoň částečně se vžít do situace takto těžce zkoušených dětí a rodin," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Během komponovaného večera se představí rovněž pěvecké sbory působící při liberecké Technické univerzitě Bohemia Chór a Aurea Rosa, žáci základní školy Světlá pod Ještědem a dětský pěvecký sbor Výšinka z liberecké základní školy Aloisina Výšina.

Na závěr zazní v druhé české premiéře skladba anglického skladatele Carla Davise Last Train to Tomorrow - Sun Rising on Another World. Ta je součástí díla Last Train to Tomorrow - The Kindertransport Movement 1938-1939, věnovaného právě osudům Wintononých dětí. Krátkým písemným poselstvím pozdraví přítomné i dcera Nicolase Wintona Barbara.

Za zrodem projektu stáli studenti fakulty pedagogické Technické univerzity v Liberci a jejich pedagogové Jana Konvalinková a Christopher Muffett.

Právě letošek je rokem, kdy si celý svět připomene tragickou událost minulého století, začátek 2. světové války. Roky 1938 a 1939 znamenaly pro Československo veliké změny, kdy mnoho obyvatel, mnoho rodin muselo opouštět svoje domovy a hledat útočiště ve známých i zcela neznámých místech.

V důsledku mnoha dalších skutečností došlo v předvečer začátku války díky Siru Nicholasi Wintonovi k evakuaci 669 dětí. Ty nacházely svůj nový domov v Anglii, většinou v anglických rodinách. Odvahu nacházeli ve svých srdcích i rodiče, kteří se slzami v očích posadili svoje děti do vlaků vypravených z Prahy a poslali své děti do bezpečí. Děti přežily, ale většina rodičů zahynula běhen holokaustu.

"Příběh Vlaků naděje je dramatickou událostí historie, na níž nelze zapomenout. Svědčí o velké odvaze a statečnosti Sira Nicolase Wintona, za kterou mu patří náš velký dík," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Autor: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Rekonstrukce silnice II/270 Doksy - Dubá započala

V polovině září začnou práce na rekonstrukci silnice II/270 v úseku z Doks do Dubé na Českolipsku. Celkové náklady na rekonstrukci činí 102,2 milionu korun. Na opravu silnice přispějí také evropské fondy. Zhotovitelem stavby je sdružení společností ...

O autobusové spojení z Tanvaldu na Smědavu je zájem

13.09.2019 | Z regionu

Měsíční zkušební provoz zahájila v srpnu nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu, jejíž trasa vede kolem vodní nádrže Souš. Krátké, avšak unik ...

Méně známé místo kraje: čedičové Provodínské kameny

13.09.2019 | Cestování, volný čas

LIBERECKÝ KRAJ - Davy turistů z celého světa se zde nemačkají. Přesto jsou Provodínské kameny, které tvoří skupina šesti vyvřelých vesměs čedičových k ...

Praktičtí lékaři nabídnou pacientům širší spektrum služeb

12.09.2019 | Zpravodajství

Znění úhradové vyhlášky v segmentu všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost vychází z dohody uzavřené v dohodovacím řízen ...

Den Architektury pozve na více než 350 akcí ve 100 městech v České republice a na Slovensku

12.09.2019 | Zpravodajství

Objevování lidové architektury v Bublavě, zkoumání vinných sklepů v Čejkovicích, procházka po architektuře devadesátek v Jablonci nad Nisou, kouzlo ba ...Neděle 15.9.2019
Liberecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.