LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Co nového na turnovské Špéře?

12.04.2019
TURNOV - Je toho hodně. Na budově školy se objevil nový komín, který odvádí spaliny z kovárny pro umělecké kováře. Někteří z vás byli svědky, když jeřáb "složil" starý komín, který nevyhovoval jak polohou na pozemku Žluté ponorky, tak již svou sešlostí věkem. Podařilo se nám získat finance na nový, staticky nezávislý komín, který je "ozdobou" fasády, ale hlavně nekouří našim sousedům v centru města do oken a na balkony. Jak mě oslovil jeden ze sousedů: "Paní ředitelko, nám začal úplně jiný život."
SŠUP Turnov | Foto: kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz
Konečně mají všechny třídy ve škole nový, moderní nábytek, třídy už nejsou muzeem, ale moderně vybavenými učebnami.

Mohli bychom to vše brát jako dárek učitelům ke dni učitelů, ale ten největší dárek připravili všem naši žáci a někteří naši pedagogové. V pátek 29. 3. 2019, vlastně hned druhý den po mezinárodním dni učitelů, sehrálo družstvo pedagogů již druhý ročník přátelského utkání v hokeji proti našim žákům. Málokdo si umí představit, s jakou vervou do toho šli učitelé, muži posíleni o jednu dámu. Proti nim se postavili žáci, mladí kluci a jedna dívka, natěšeni, že to konečně kantorům nandají. Celá škola fandila z hlediště z plných plic. Užili jsme si všichni hodně velkou legraci, kdy jsme se nesmáli výkonům, ale originalitě prováděných figur na ledě a, jako vždy u špéráků, originalitě dresů. Obdiv patřil výdrži učitelů při výhře nad žáky 17:7, fair play hře obou družstev i tomu, že v pondělí se všichni živí a zdraví dostavili do školy. Z celého utkání byl pořízen záznam a návštěvníci školy ho mohou shlédnout při dnech otevřených dveří na monitoru v nově upraveném vstupním vestibulu naší budovy.

Ano, i letos nás čekají víkendové Dny otevřených dveří, po roční přestávce společně se staročeskými trhy. Poslední víkend v květnu, 25. a 26. 5. 2019, nás přijďte navštívit, budeme tak trochu slavit 135. výročí založení školy, sjedou se absolventi, vystavíme staré fotografie z historie školy, čeká Vás módní přehlídka na červeném koberci na ponkách v kovárně, nějaká odborná přednáška, ukázky maturitních prací a klauzur. Prostě bude opět na co se dívat. Věříme, že když má o nás zájem vysílání ČT (Polopatě, Toulavá kamera), výpravy z Francie, Švédska, projeví konečně zájem i obyvatelé Turnova. Je smutné, že jsou Turnováci, kteří u nás ještě nikdy nebyli, neviděli tu krásu, kterou nabízí naše galerie na chodbách. Správné chlapy jistě nalákáme na kovařiny, dámy na šperky, děti na hračky z našich oddělení. Nikdo nepřijde zkrátka, zatím vždy odcházeli návštěvníci překvapeni a nadšeni.

A možná se i místní zamyslí nad tím, proč tak málo žáků z okolí se hlásí na naši školu, je to opravdu jen pár žáků, většinu máme z daleka, i ze zahraničí. Vždyť zde nabízíme nejen teorii, ale i využití talentu a zručnosti ve slévárně, ve dvou kovárnách, rytecké a zlatnické dílně, v dílně broušení drahých kamenů. Snad konečně i rodiče pochopí, že uplatnění po absolvování je velké, na Dnech otevřených dveří se bude prezentovat celá řada firem, které se staly našimi partnery a hledají zaměstnance právě z řad našich absolventů z okolí. A pozor, k nám se nedělají přijímačky z matematiky a češtiny, ani nám nehrozí maturita z matematiky.

Ještě není pozdě. Trochu jsme u prvních kol přijímacího řízení v lednu oddělili zrno od plev, talent od netalentu, takže máme ještě několik volných míst, která můžeme obsadit po dalším kole talentových zkoušek, které se konají dne 23. 5. 2019.

Všechny informace naleznete na našich webových stránkách www.supsturnov.cz.
Autor: Ing. Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Od soboty startuje druhý denní pár spojů do Krakova

Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se ...

Liberec bude hostit již pátý ročník semináře Památky pro každého

12.04.2019 | Z regionu

LIBEREC - V pátek 26. dubna se v kavárně Art café v Liberci koná seminář Památky pro každého Liberec 2019. Akce pod záštitou radní Květy Vinklátové po ...

Kraj pomáhá opravit památky, finančně podpořil i obnovou sklářského hřbitova v Kamenickém Šenově

12.04.2019 | Ekonomika, podnikání

Na Starém hřbitově v Kamenickém Šenově se dochovaly náhrobky významných sklářských rodů. Od roku 2005 se o tento opuštěný farní hřbitov starají členov ...

BlondDuo potřelo v Liberci předsudky o blondýnách

10.04.2019 | Z regionu

LIBEREC - Na Gymnáziu F. X. Šaldy se soutěžilo v prezentačních dovednostech o postupu na finále Prezentiády 2019. Na liberecké gymnázium se sešlo celk ...

Krajský úřad opět po roce zaplní Velikonoční trhy

09.04.2019 | Z regionu

LIBEREC - Multimediální sál Krajského úřadu Libereckého kraje bude opět po roce patřit Velikonočním trhům. Své ručně vytvořené ozdoby, přáníčka, krasl ...Neděle 21.4.2019
Liberecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.