LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberecký kraj už získal z regionálních operačních programů 8,4 miliard

04.06.2024
Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Libereckém kraji už 1 104 projektů. Nejvíc peněz zamířilo do dopravy, zdravotnictví a vzdělávání. Vyplývá to ze statistik Centra pro regionální rozvoj, které programy administrovalo. Jeho liberecká pobočka vytipovala tři nejdůležitější projekty posledních dvaceti let.
Rozvoj péče o onkologické pacienty v Krajské nemocnici Liberec | Foto: Centrum pro regionální rozvoj
Bezmála 1,8 miliardy Kč směřovalo do krajské silniční sítě a udržitelné dopravy. Na výstavbu, modernizaci i navýšení kapacit získaly více než 1,6 miliardy z EU mateřské, základní a střední školy v regionu. Asi 1,5 miliardy korun, z nichž velkou část poskytl dodatečný nástroj REACT-EU (reakce EU na pandemii Covid-19), přibylo také ve zdravotnictví.

Nejnákladnější projekt zrealizovala Krajská nemocnice Liberec. Na moderní vybavení pro posílení páteřní sítě nemocnic přispěla EU přes 351 milionů korun. Více než 209 milionů poskytl IROP na rekonstrukci Liebiegova paláce pro potřeby polyfunkčního komunitního centra. S pomocí bezmála 223 milionů se rekonstruovala silnice II/292 v úseku Rybnice, Loukov a Dolní Sytová, jednalo se o největší a nejdražší silniční akci v historii kraje.

Přes 3,5 miliard si z celkové sumy ukrojil přímo Liberecký kraj. 2,6 miliardy pak inkasovaly obce, které zároveň realizovaly nejvíc projektů (534).

3 klíčové projekty podle liberecké kanceláře Centra pro regionální rozvoj


"Peníze z regionálních operačních programů pomohly v dopravní infrastruktuře, školství, zdravotnictví, sociální sféře i kulturním a společenském vyžití. Pokud mám však vybrat tři klíčové projekty, budou to komunitní centrum ve Vratislavicích, výstavba nového pavilonu pro onkologicky nemocné pacienty v liberecké nemocnici a stavba nové mateřské školy v Semilech," vypočítává Simona Malá, ředitelka liberecké pobočky Centra pro regionální rozvoj.

Spolkové komunitní centrum Vratislavice
Polyfunkční komunitní centrum vzniklo rekonstrukcí dřívější fary a přístavbou nové části. Stavba získala řadu ocenění "Na centrum máme spousty pozitivních ohlasů od občanů. Oceňují nové místo k rodinnému setkávání, možnost zapojit se do spolkové činnosti, využít sociální poradenství, knihovnu či vzdělávací aktivity pro seniory," vyjmenovává benefity Simona Malá.

Rozvoj péče o onkologické pacienty v Krajské nemocnici Liberec
Nově vybudovaný pavilon Oddělení nukleární medicíny disponuje také nejmodernějším přístrojem PET/CT, za kterým dosud museli pacienti dojíždět do 100 km vzdálené nemocnice. Nové pracoviště poskytuje komplexní onkologickou péči a diagnostiku.

Novostavba mateřské školy v Semilech
Původní provizorní školku ze 70. let nahradila novostavba s kapacitou 110 děti. Zajímavostí je její rozdělení na dvě části, kdy jedna se věnuje waldorfskému vzdělávání. Stavba se pyšní zvláštní cenou ministra pro místní rozvoj, nominací na Stavbu roku 2023 a českou cenou za architekturu 2023.

Regionální operační programy podpořily v České republice za 20 let 25 415 projektů částkou převyšující 193,7 miliard korun.

Zdroj: CCR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Liberec bude prodávat odtažená vozidla

Osmnáct vozidel s propadlou technickou kontrolou odtažených z libereckých ulic zamíří do dobrovolné dražby. Město nabízí například MERCEDES-BENZ nebo tahač DAF FT. ...

Na řece Olešce na Semilsku se objevil račí mor

Račí mor se objevil v Libereckém kraji. Stalo se tak na řece Olešce v semilském okrese. Výskyt potvrdily Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj ...

Nové ambasadorky cestovního ruchu zacílí na mileniály i rodiny s dětmi

Liberecký kraj - Nové ambasadorky cestovního ruchu pro letošní rok má Liberecký kraj. Jsou to influencerky Naomi Adachi a Andre Antony. Po celý rok se ...

Kvůli africkému moru prasat se opět v Libereckém kraji zvětšilo uzavřené pásmo

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli v ...

Autobusy nové turistické linky vyjedou na Ještěd od 15. června

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o ...

Sobota 22.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes