LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberecký kraj šetří moderními technologiemi vodu, elektřinu a odbourává byrokracii

02.03.2022
Zrychlit, ušetřit, zlepšit. Do těchto tří slov lze shrnout hlavní myšlenky vize koncepce s názvem Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. Jejím cílem je zkvalitnit služby veřejné správy i usnadnit život obyvatelům a návštěvníkům regionu. Za uplynulý rok se naplňování této koncepce dařilo a pokračovat bude i v roce letošním. Dokládá to výroční zpráva Akčního plánu koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj za rok 2021.
Foto: kraj-lbc.cz
"Do budoucna by měl kraj představovat efektivní organizaci, kde funguje komunikace mezi odvětvími, jednotlivé subjekty o sobě ví a společně plánují a koordinují své aktivity v oblasti využití chytrých technologií. Ušetří se tím čas, náklady a energie a výsledek společné práce bude kvalitnější a efektivnější. To vše s využitím lokálních zdrojů," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký kraj se tak začal zbavovat papírování a přišel s elektronickým podepisováním materiálů do krajské rady a zastupitelstva. Také rozšířil způsoby přijímání žádostí o dotace z krajského rozpočtu o možnost podat je pouze elektronicky s využitím elektronického podpisu.

Vznikly také projekty na instalaci fotovoltaických elektráren na budovách v majetku kraje, jimiž jsou Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou, Gymnázium v České Lípě a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci.

Podařilo se rovněž zpracovat pilotní projekty pro dálkové odečty energií a instalaci chytrých čidel na objektech, v nichž sídlí krajské příspěvkové organizace Oblastní galerie Liberec a Vlastivědné muzeum v České Lípě, zpracovat metodiku pro hospodaření s vodou a uskutečnit projekt Hospodaření se srážkovou vodou na Obchodní akademii v České Lípě a také zadat zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě. "Projekt Hospodaření s vodou v Libereckém kraji získal v soutěži Chytrá města 2021 zvláštní cenu poroty za přínos v oblasti hospodaření se srážkovou a šedou vodou," zdůraznil Jiří Ulvr.

Liberecký kraj rovněž připravuje obyvatele na to, jak bude vypadat a jaké potřeby bude mít trh práce v budoucnosti a pracuje na zlepšování dovedností žáků na krajských školách v oblasti digitální ekonomiky či IT dovedností. Proto bylo zadáno zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě.

Kraj v tomto roce plánuje projednat záměr zpracování studie komplexního řešení energeticky úsporných opatření pro Areál Léčebny respiračních onemocnění ve Cvikově. "Tento úkol je důležitý, protože se jedná o areál, v němž je spotřeba energie vysoká," poznamenal Ulvr.

Akční plán koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj se podrobně zabývá tématy i z dalších oblastí života. V dopravě pracuje kraj na záměru shromažďovat dopravní data z individuální a veřejné hromadné dopravy proto, aby se zlepšila informovanost o dopravě a jejím plánování.

Samotný krajský úřad pracuje na systému on-line sledování podaných úředních dokumentů, rovněž zlepšuje systém datové architektury, který umožní účinnější správu, poskytování a především vyhodnocování dat.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ministerstvo obrany znovu prodává řopíky i byt v Praze

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na zjištění zájemců o koupi nepotřebného nemovitého majetku (dále VŘ). V nabídce je celkem 33 položek/inzerátů nemovitostí s minimální požadovanou kupní cenou v souhrnné částce přesahující 23 mil. ...

V březnu začíná největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR filmový festival Expediční kamera

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Tento unikátní projekt přinese do 150 míst v ČR a SK n ...

SZÚ: Epidemie chřipky v Česku začíná pomalu ustupovat

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 7. kalendářním týdnu roku 2024 je na úrovni 1713 nemocných na 100 000 osob, což ...

Liberecký kraj podpoří sdílená kola třemi miliony korun

Tři miliony korun. Takovou částku vyčlenil Liberecký kraj na podporu sdílených kol ve městech regionu. Žádosti o příspěvek mohou zástupci obcí s rozší ...

O jarní grant Stromy lze zažádat u Nadace ČEZ do 29. února

Severní Čechy - První kolo grantového řízení Stromy pro jarní výsadbu vyhlásila Nadace ČEZ. Zájemci si mohou podat žádost o grant do 29. února. Žadate ...

Středa 21.2.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes