LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberecký kraj šetří moderními technologiemi vodu, elektřinu a odbourává byrokracii

02.03.2022
Zrychlit, ušetřit, zlepšit. Do těchto tří slov lze shrnout hlavní myšlenky vize koncepce s názvem Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. Jejím cílem je zkvalitnit služby veřejné správy i usnadnit život obyvatelům a návštěvníkům regionu. Za uplynulý rok se naplňování této koncepce dařilo a pokračovat bude i v roce letošním. Dokládá to výroční zpráva Akčního plánu koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj za rok 2021.
Foto: kraj-lbc.cz
"Do budoucna by měl kraj představovat efektivní organizaci, kde funguje komunikace mezi odvětvími, jednotlivé subjekty o sobě ví a společně plánují a koordinují své aktivity v oblasti využití chytrých technologií. Ušetří se tím čas, náklady a energie a výsledek společné práce bude kvalitnější a efektivnější. To vše s využitím lokálních zdrojů," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký kraj se tak začal zbavovat papírování a přišel s elektronickým podepisováním materiálů do krajské rady a zastupitelstva. Také rozšířil způsoby přijímání žádostí o dotace z krajského rozpočtu o možnost podat je pouze elektronicky s využitím elektronického podpisu.

Vznikly také projekty na instalaci fotovoltaických elektráren na budovách v majetku kraje, jimiž jsou Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou, Gymnázium v České Lípě a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci.

Podařilo se rovněž zpracovat pilotní projekty pro dálkové odečty energií a instalaci chytrých čidel na objektech, v nichž sídlí krajské příspěvkové organizace Oblastní galerie Liberec a Vlastivědné muzeum v České Lípě, zpracovat metodiku pro hospodaření s vodou a uskutečnit projekt Hospodaření se srážkovou vodou na Obchodní akademii v České Lípě a také zadat zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě. "Projekt Hospodaření s vodou v Libereckém kraji získal v soutěži Chytrá města 2021 zvláštní cenu poroty za přínos v oblasti hospodaření se srážkovou a šedou vodou," zdůraznil Jiří Ulvr.

Liberecký kraj rovněž připravuje obyvatele na to, jak bude vypadat a jaké potřeby bude mít trh práce v budoucnosti a pracuje na zlepšování dovedností žáků na krajských školách v oblasti digitální ekonomiky či IT dovedností. Proto bylo zadáno zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě.

Kraj v tomto roce plánuje projednat záměr zpracování studie komplexního řešení energeticky úsporných opatření pro Areál Léčebny respiračních onemocnění ve Cvikově. "Tento úkol je důležitý, protože se jedná o areál, v němž je spotřeba energie vysoká," poznamenal Ulvr.

Akční plán koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj se podrobně zabývá tématy i z dalších oblastí života. V dopravě pracuje kraj na záměru shromažďovat dopravní data z individuální a veřejné hromadné dopravy proto, aby se zlepšila informovanost o dopravě a jejím plánování.

Samotný krajský úřad pracuje na systému on-line sledování podaných úředních dokumentů, rovněž zlepšuje systém datové architektury, který umožní účinnější správu, poskytování a především vyhodnocování dat.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Na Jizerskohorské železnici budou do roku 2033 nadále jezdit vozy Českých drah

Rada Libereckého kraje schválila novou smlouvu s Českými drahami na zajištění vlakové obslužnosti na Jizerskohorské železnici. Ta bude platit od prosince roku 2026, kdy končí stávající kontrakt, a to až do roku 2033. Pro obyvatele a návštěvníky tím ...

Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společno ...

Liberecký kraj již čtvrtým rokem podporuje finančně aktivity pro rodiny s dětmi

Od roku 2020 mohou nestátní neziskové organizace získat od Libereckého kraje finanční podporu na aktivity pro rodiny s dětmi. Žádost o individuální do ...

Hasiči ze Žďáru u Staré Paky zachraňují životy pomocí nového defibrilátoru z příspěvku Nadace ČEZ

Nový automatický defibrilátor pomáhá zachraňovat životy ve Žďáru u Staré Paky a okolí. Nadace ČEZ podpořila nákup částkou 50 tisíc korun. Sportovci po ...

Nadace ČEZ nabízí pomocnou ruku českým neziskovkám, a to díky grantu Neziskovky 2023

Severní Čechy - Až 200 tisíc korun na svůj rozvoj v rámci grantu Neziskovky 2023 mohou získat české neziskové organizace od Nadace ČEZ. Peníze pak mo ...

Čtvrtek 23.3.2023
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes