LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Krajská správa silnic Libereckého kraje vloni vysázela více než 6 tisíc stromů

25.01.2022
Celkem 6 tisíc nových stromů vysadila vloni Krajská správa silnic Libereckého kraje (KSS LK) podél silnic II. a III. třídy a také na pozemcích po demolicích v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Kraj má na rok 2022 již zpracované projektové dokumentace na ošetření a obnovu dalších 12 alejí. Spustil také aplikaci pro lepší orientaci k tématu výsadby stromů a k údržbě silniční zeleně.
Foto: kraj-lbc.cz
"Jsem rád, že úspěšně pokračujeme v trendu péče o aleje podél krajských silnic. Záleží nám nejenom na jejich estetické hodnotě, ale i praktickém využití. Stromy udržují krajinný ráz a přispívají k zadržování vody. Řidiči se také během průjezdu alejemi nemusí obávat neočekáváných prudkých nárazů větru, jelikož je stromořadí před nimi ochrání," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

"Aleje jsou důležitý krajinný prvek. Ochrání silnici před některými projevy nepřízně počasí a pomáhají i jako krajinný prvek podporující správnou funkci vodního režimu a biodiverzitu. Dalšími systematickými kroky kraje budou návrhy na výsadbu alejí také mimo krajské silnice, a to v rámci krajiny, polních cest a místních komunikací," dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Celkové náklady na výsadbu krajských alejí dosahovaly v roce 2021 téměř třech milionů korun bez DPH. Podíl kraje přitom činil 20 % z této částky, tedy téměř 600 tisíc korun. "V této částce však není zahrnuta projektová příprava či jiné související služby včetně ošetření stávající zeleně či následná péče o zeleň vysazenou v předchozích letech," dodal statutární náměstek Sviták.

Nových stromů se vloni dočkali lidé například na Novoborsku a Turnovsku. Další výsadby kraj dokončil mimo jiné v oblasti Hradčan či Svébořic.

"V dalších letech, počínaje rokem 2022, budeme pokračovat v přípravě alejí v oblasti Novoborska či Turnovska a v dalších oblastech napříč celým Libereckým krajem," doplnil Sviták.

"Liberecký kraj jako i v jiných letech opakovaně vyhlásil dotační program 8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny, ze kterého lze podpořit nové výsadby a ošetření stávajících alejí, zejména podél místních komunikací ve správě obcí," doplnil radní Židek.

Ze strany poskytovatele dotace - Státního fondu životního prostředí České republiky - nebyly ještě vyhlášeny další výzvy z nově připravovaného Operačního programu Životní prostředí. "Nemůžeme tedy ještě odhadnout, kolik stromů se letos v kraji vysadí," dodal Sviták.

Liberecký kraj má zpracovaný přehled stromořadí i elektronicky, a to v aplikaci Stromy a aleje v Libereckém kraji https://stromy.kraj-lbc.cz/. Ta nabízí lepší orientaci ve stavu projektových příprav v údržbě silniční zeleně. KSS LK může do aplikace vstupovat formou editace dat. Aplikace bude také sloužit veřejnosti. Nabízí prezentaci líp republiky i obecné kapitoly věnované ochraně a údržbě zeleně. Připravuje se také otevřený vstup pro školy, kde žáci a učitelé mohou mapovat zajímavé stromy, a další užitečné aktivity.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka na baterie "Auto obracející se". ...

AČR: Skutečná radioaktivita a nepřátelská léčka. Na Liberecku proběhl neobvyklý výcvik chemiků

Na současné hrozby a operace po aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy se zaměřilo nedávné cvičení libereckých chemiků. Za účasti více než stovky voj ...

Na Jilemnicku vzniklo první společenství 21 obcí v Česku

Liberecký kraj se stal průkopníkem v oblasti meziobecní spolupráce, když se stal prvním krajem v České republice, kde bylo založeno společenství obcí. ...

Do Liberce a České Lípy má namířeno ČEZ Akademie

Poradenství a různé inspirace "jak na to" nabízí i letos putovní ČEZ Akademie. Již 9. dubna zamíří do Zákaznického centra Skupiny ČEZ v Liberci a o de ...

Liberecký kraj sobě nabízí nejen podporu regionálním výrobcům, ale i tipy na tematické výlety

Boty pro děti i pro dospělé zvané barefoot, originální plecháčky pro milovníky hor nebo aktivní uhlí zvané biochar. To je jen malá ukázka novinek v ka ...

Sobota 13.4.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes