LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Do nových domovů v Jestřebí se stěhují klienti. Náročná transformace tamního ústavu končí

17.12.2021
ČESKOLIPSKO - Domov Sluneční dvůr v Jestřebí je druhým krajským zařízením v Libereckém kraji, ve kterém došlo k úplnému dokončení procesu transformace. Začala v roce 2007 a na konci roku 2021 se ji povedlo dovést do zdárného cíle. Nyní domov čeká už jen na nastěhování svých nových obyvatel.
Foto: kraj-lbc.cz
"Dokončení domova v Jestřebí je jedním z vrcholů transformace, která byla náročným procesem z hlediska časového i finančního. Z jednoho ústavního zařízení vznikly čtyři nové, skutečné domovy pro hendikepované osoby. Z tohoto mám radost a v transformaci dalších zařízení pokračujeme. V nejbližších době začne stavba dalších domovů, APOSS v Nové Vsi a v TEREZA v Semilech," říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Nové zařízení poskytuje sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením dospělým osobám s mentálním a kombinovaným postižením.

"Služba byla před transformací poskytována v Jestřebí u České Lípy, v areálu, kde žila většina klientů v klasickém ústavu. Smyslem transformace je odstranit dojem nemocničního prostředí či vězení a proměnit ústavy v zařízení, která více podporují klienty. Nově žijí ve více domáckém prostředí, s podporou odborného personálu, v přirozeném sociálním prostředí a jsou zapojováni do běžného způsobu života většinové populace i místní komunity," vysvětluje Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro sociální věci.

V nových domovech uživatelé žijí ve skupinových domácnostech po 6 osobách, každý má vlastní pokoj. Obyvatelé domova mají k dispozici společný obývací pokoj, kuchyň, sociální zázemí a prádelnu. V rámci nové koncepce služeb jsou klienti podporováni k větší samostatnosti a jsou zapojováni do běžných aktivit každodenního života, jako je vaření, praní, nákupy a další.

V Jestřebí nyní stojí nový jednopodlažní objekt, se třemi vzájemně propojenými domovy. Každý z těchto domovů je samostatnou domácností pro 6 klientů Domova Sluneční dvůr. Původní tři domky v areálu byly naopak zbourány. Rekonstrukcí prošla pouze dvoupatrová budova, která poskytne zázemí pro vedení domova a prostory pro provozování centra denních aktivit pro klienty Domova Sluneční dvůr. K těmto dvěma hlavním objektům byly v rámci stavby vybudovány potřebné přípojky elektřiny, vody a kanalizace apod.

"Projekt Domov Sluneční dvůr v Jestřebí patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes potíže s podložím, které komplikovalo založení stavby. I proto považuji za úspěch, že se demolice i stavba provedly vcelku rychle. Stavba začala v květnu 2020 a skončila v říjnu 2021," poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Celkové náklady na výstavbu nových domovů a rekonstrukci objektu pro denní centrum a vedení domova v Jestřebí činí 74.273.790,93 korun.

"Pro financování projektu byla využita evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu a dotace ze státního rozpočtu, což pokrylo 90% celkových nákladů (57.989.983,86 Kč). Zbývající část nákladů financoval Liberecký kraj ze svého rozpočtu," doplnil Jiří Ulvr, radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, což představuje pokles o 13,6 % oproti minulému týdnu. Pokles je evidován ve všech sledovaných ...

Tři miliony klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká letos výměna kartičky pojištěnce

V dubnu 2024 spouští VZP velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších 10 let obdrží pojištěnci, kterým v letošním roce vyprší ...

Projekt Liberecký kraj sobě představí v krajské knihovně řemesla

Příležitost vlastníma rukama si vyzkoušet řemeslo, kterým se živí regionální výrobci, budou mít v pondělí 26. a úterý 27. února od 10 do 17 hodin návš ...

Ministerstvo obrany znovu prodává řopíky i byt v Praze

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na zjištění zájemců o koupi nepotřebného nemovitého majetku (dále VŘ). V nabídce je celkem 33 polo ...

V březnu začíná největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR filmový festival Expediční kamera

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Tento unikátní projekt přinese do 150 míst v ČR a SK n ...

Pátek 1.3.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes