LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Převody příspěvkových organizací mezi Libercem a krajem pokračují. Rada kraje schválila smlouvy

06.10.2021
Převod příspěvkových organizací mezi statutárním městem Liberec a Libereckým krajem je opět o něco blíž k závěrečné fázi. Rada kraje schválila smlouvy, jejichž prostřednictvím kraj městu daruje Dům seniorů na Františkově a Domov pro seniory ve Vratislavicích a zároveň od města bezúplatně převezme botanickou a zoologickou zahradu. Vše ještě musí projít krajským zastupitelstvem.
Foto: kraj-lbc.cz
"Jde o další krok v pokračující transformaci těchto institucí. Již na počátku letošního července zřídilo zastupitelstvo kraje organizace Zoo Liberec a Botanická zahrada Liberec - LK. Prozatím je vedou dosavadní ředitelé, David Nejedlo a Miloslav Studnička, jejichž úkolem je přesměrovat všechny činnosti z městských příspěvkových organizací na krajské," vysvětlila Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Smlouvy obsahují také pojistky proti případnému porušení dohodnutých podmínek. "Jednou z nich je dohoda o tom, že bezúplatně převáděné nemovitosti budou nadále využity k svým původním účelům - provozování zařízení sociálních služeb a obou zahrad. Pokud tomu tak nebude a nedojde k nápravě, je možné od smluv odstoupit. Stejně tak je ve smlouvách sjednán zákaz zcizení, to jest, že nemovitosti nesmí být dál prodány či darovány," řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. "Pokud je nebudou chtít město nebo kraj dále využívat k původnímu účelu, je ve smlouvách myšleno i na zpětný převod."

Vypořádání vzájemných závazků mezi městskými a krajskými organizacemi by mělo skončit v průběhu příštího roku. "Nová výběrová řízení na ředitele krajských příspěvkových organizací budou vypsána v roce 2023," upřesnila Vinklátová.

Memorandum a smlouvu o převodu podepsali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník letos v květnu. "Chceme v případě zoologické a botanické zahrady podpořit organizace nadregionálního významu. Starat se o seniory je zase na druhou stranu úlohou zejména městských samospráv. Jsem rád, že se společně s městem můžeme spojit a význam těchto institucí posunout kupředu," uvedl hejtman Půta.

Kraj i město se dále zavázaly podílet se na investičních i neinvestičních nákladech vybraných příspěvkových organizací. Liberecký kraj bude přispívat na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun po dobu deseti let, počínaje rokem 2022. Příspěvek na činnost divadel bude ze strany kraje tvořit 2 miliony.

Stejný závazek přislíbilo i statutární město Liberec. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady bude přispívat každoročně 25 miliony korun. Kromě toho podpoří také pravidelným příspěvkem ve výši 3,7 milionu korun činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Liberecký kraj řeší se statutárním městem Liberec podporu příspěvkových organizací již od svého vzniku před dvěma desítkami let. Jedním z úspěšných příkladů spolupráce na tomto poli je vzájemná výměna Domu dětí a mládeže Větrník a Dětského centra Sluníčko v roce 2016. "Za vydařený projekt považuji také přestavbu bývalých městských lázní na nové sídlo Oblastní galerie," upozornil hejtman Půta.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na Frýdlantsku vyjela dodávka na přepravu jízdních kol. Mimořádně posílí tamní náhradní autobusovou dopravu

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka ...

Zákon o podpoře bydlení prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, má chránit lidi ohrožené bytovou nouzí

Hlavním cílem zákona je nastavit komplexní systém podpory vedoucí ke snižování bytové nouze v ČR. Předložený návrh nabízí v praxi osvědčené nástroje - ...

Dětské centrum Liberec se připravuje na legislativní změny v oblasti péče o děti do 3 let

Dětské centrum Liberec - významné zdravotnické zařízení v regionu, které pečuje o děti do tří let - se nyní připravuje na legislativní změny. Ty budou ...

Botanická zahrada v Liberci dostane ke 130. narozeninám novou vizuální identitu

Novou vizuální identitu získá Botanická zahrada v Liberci. Změní se logo i vzhled propagačních materiálů či informačních textů pro návštěvníky. Nejsta ...

Železniční dopravu na Frýdlantsku přeruší rekonstrukce tratí, nahrazena bude náhradní autobusovou dopravou

Stavební práce Správy železnic na tratích Liberec - Raspenava a Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem přeruší po většinu léta a začátek podzim ...

Sobota 13.7.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes