LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Liberec sčítá mnohamilionové škody po povodni

19.07.2021
Na desítky milionů korun vyjde náprava škod, které o víkendu na území Liberce způsobily prudké lijáky a následná blesková povodeň. Protipovodňový štáb, který zasedal hned v noci ze soboty na neděli, musel dočasně vyhlásit i druhý povodňový stupeň. Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější je situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti zoologické zahrady.
Foto: liberec.cz
Primátor Jaroslav Zámečník se kvůli rozsahu škod na majetku města rozhodl požádat o pomoc stát. Konkrétně chce jednat s ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Obrátit se chce i na premiéra Andreje Babiše.

"Definitivní výši škod budeme znát v následujících hodinách a dnech, nicméně už teď víme, že odstranit všechny následky povodně nás přijde řádově na desítky milionů, což bude znamenat mimořádnou zátěž pro rozpočet. Proto jsem dnes písemně požádal ministry Havlíčka a Dostálovou, aby stát pomohl a přispěl na opravu infrastruktury. Konkrétně potřebujeme alespoň 70 milionů," říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Celkový rozsah škod na území města od včerejšího rána mapují pracovníci Technických služeb města Liberec (TSML, p.o.). Technici se zároveň v terénu snaží opravit nejvíce zasažená místa, včetně poničených kanalizací a silnic.

"Prioritou je pro nás co nejrychleji odstranit následky hlavně tam, kde došlo k zásadnímu poškození částí dešťové kanalizace, ale i komunikací. Povolali jsme kvůli tomu i lidi z dovolené. Konečný rozsah škod ale budeme znát až poté, co vše zkontrolujeme a prověříme," říká ředitel TSML Peter Kračun.

Asi nejvážnější byla situace ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.

Na vině, jak ukázal rychlý průzkum v místě události, jsou ale i někteří majitelé okolních nemovitostí, kteří v minulosti načerno připojili své septiky právě do hlavní dešťové kanalizace, aby se vyhnuli platbám za jejich vyvážení.

Víkendová událost mimo jiné ukázala, jak vážně je třeba brát diskusi o protipovodňových opatřeních, které město do budoucna připravuje ve spolupráci se státním podnikem Povodím Labe. V noci ze soboty na neděli totiž Lužická Nisa kulminovala kolem půlnoci a to krátce poté, kdy se průtok vody dostal těsně pod hranici třetího stupně povodňové aktivity.

Jednou z prvních lokalit, kde se má Liberec bránit možným následkům povodní je lokalita ve Wintrově ulici, kudy vede právě koryto Lužické Nisy. Vzniknout tam má protipovodňový park, který by při podobných situacích, jako jsme zažili teď o víkendu, měl bránit území Liberce před zničením majetku a zároveň chránit životy lidí.

"Počasí nám zdviženým prstem připomnělo, že není čas ztrácet čas. Pokud by stejná intenzita přívalových dešťů, jakou jsme zažili ze soboty na neděli, pokračovala o den či dva dny déle, dostaneme se velmi rychle na třetí povodňový stupeň. Následky, co by se mohlo stát, pokud by takto intenzivní spad vody trval déle, si raději nechci ani představit," dodává náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

Podle něj se nyní ukazuje, že město nemůže brát vážně argument, který používají někteří kritici chystaných opatření proti povodním. A sice, že: ..." tuto část Liberce přece historicky nikdy žádná velká voda neohrozila".

Zdroj: Město Liberec
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Nebojte se snímkující Cessny. Bude na Liberecku mapovat lokality, které se přehřívají

V srpnu proběhne nad Libercem letecké snímkování. Výzkum ukáže, která místa ve městě se přehřívají. Pohyb letadla v nízké výšce nad městem by mohl v druhé polovině prázdnin občany zaujmout, některé možná i zneklidnit. Není se však čeho bát. Jedná se ...

Příprava stavby koupaliště v Dubici na Českolipsku je zase o kus dál

Krůček po krůčku postupuje město Česká Lípa směrem k tolik očekávanému venkovnímu koupališti. Nyní je kompletně dokončena studie budoucí podoby areálu ...

Magistrát odprezentoval výsledné řešení parku v Jabloneckých Pasekách

V rámci pravidelného plánování s veřejností se dočká obnovy park v Jabloneckých Pasekách. Na projektu, který vzešel z návrhů občanů při zjišťování pot ...

Na policejních služebnách v Libereckém kraji přibylo 24 nových vozidel Škoda Kodiaq

Dnes 30. 7. policisté z jednotlivých útvarů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje převzali do užívání 24 vozidel v policejním provedení znač ...

Liberecký kraj prodal v prvním pololetí nepotřebné nemovitosti za téměř 32 milionů korun

Patnáct nemovitostí za zhruba 32 miliony korun během prvního pololetí tohoto roku prodal Liberecký kraj. Zejména se podařilo v souladu s uzavřeným mem ...

Úterý 3.8.2021
Liberecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.