LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Do jablonecké Staré Osady se na dva roky nastěhují stavbaři

03.06.2021
V červnu začne první část rekonstrukce komunikace a veřejného osvětlení i stavba nové dešťové kanalizace s retenční nádrží v ulici Stará Osada. Vzhledem k rozsahu potrvají stavební práce dva roky, předpokládaná cena celého díla přesáhne 18 mil. korun.
Foto: mestojablonec.cz
Letos by se mělo pracovat od června do konce října, kdy by měly být hotové první dvě etapy.

"Jde o dlouho připravovanou rekonstrukci komunikace a veřejného osvětlení. Důležitá je i výstavba chybějící dešťové kanalizace a retenční nádrže. Stavba bude složitá, finančně náročná a je třeba vzít v potaz průjezdnost lokality. Ze všech těchto důvodů bude její realizace rozložená do dvou let," konstatuje náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že letos zde město plánuje proinvestovat cca 10 milionů korun.

Letos osvětlení a nádrž

"Stavbaři začnou pracovat od křižovatky ulic Čs. armády x Stará Osada a pokračovat budou severním směrem podél parkovací plochy pro návštěvy areálu Krajského ředitelství silnic LK," vysvětluje Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.

V letošním roce se začne pracovat na obnově veřejného osvětlení, takže obyvatelé Staré Osady se musí připravit na výkopy podél nebo při okrajích komunikací. "Objížďky nebudou vyznačené, protože nezabereme obvykle celou ulici. Mnohde ale budou po určitý čas vozovky zúžené, v určitých okamžicích bude třeba ulici překopat napříč. Vždy však bude platit, že práce budou probíhat v ucelených úsecích a obyvatelé se dostanou ke svým domům z jedné nebo druhé strany," tvrdí Mikulášek. Kromě osvětlení se letos bude stavět také retenční nádrž a stavbaři připraví stavbu kanalizace.

"Právě na kanalizaci budeme pracovat příští rok," dodává náměstek Petr Roubíček s tím, že příští rok bude stavební činnost náročnější. "Složitější pro obyvatele bude příští rok období, kdy začneme rekonstruovat vozovky. V tu chvíli se bude muset vybrat vše až na dno konstrukční vrstvy a bude se tvořit zcela nový tzv. kufr. Ten pak zakryjí finální povrchy z asfaltového betonu. O všem budeme obyvatele včas informovat," uzavírá náměstek Roubíček.

Obyvatelům bude sloužit nová kanalizace

Po skončení stavby bude místním sloužit zcela nová dešťová kanalizace včetně připravených vpustí i přípojek pro zdejší domy. "Ta tady dosud zcela chyběla," připomíná Mikulášek. V jejím rámci vzniknou na Staré Osadě celkem tři stoky, s nimi související šachty a retenční nádrž. Ta je plánovaná v zadním rameni ulice Stará Osada a končit bude poblíž dětského hřiště na západní straně. "Voda z nádrže bude odvedena do zatrubněného potoka pod areálem Krajské správy silnic LK," dodává Petr Mikulášek.

Zrekonstruované komunikace včetně nových konstrukcí pokryjí povrchy z asfaltového betonu a ohraničí betonové silniční obrubníky, které zajistí odvodnění vozovek. V celé lokalitě bude platit nejvyšší rychlost 20 km/h, proto jsou navržené stavební prvky pro zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti, jako jsou např. zpomalovací prahy, nové dopravní značení či dopravní zrcadla. Bezpečnost zvýší také místa k vyhnutí vozidel na obousměrných komunikacích. Přibydou parkovací místa ze zámkové dlažby pro rezidenty i jejich návštěvy. Zrekonstruované komunikace osvětlí nové veřejné osvětlení.

Kvůli stavbě se bude muset kácet

Stavbě kanalizace bude muset ustoupit vzrostlá zeleň. "Odstraníme drobnou náletovou zeleň a několik bříz, které buď stojí v trase stok nebo jejich kořeny prorůstají do vozovky. Po skončení stavby pak vykácenou zeleň nahradíme novou výsadbou," ujišťuje obyvatele Staré Osady náměstek Roubíček.

Letos bude stavba trvat od června do konce října, příští rok se bude stavět od května do října. Bude-li stavbařům přát počasí, zahájí práce dříve. Celkem za výstavbu dešťové kanalizace a retenční nádrže, instalace veřejného osvětlení společně s rekonstrukcí komunikací město zaplatí přes 18 milionů korun.

Zdroj: Město Jablonec nad Nisou
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nové ambasadorky cestovního ruchu zacílí na mileniály i rodiny s dětmi

Liberecký kraj - Nové ambasadorky cestovního ruchu pro letošní rok má Liberecký kraj. Jsou to influencerky Naomi Adachi a Andre Antony. Po celý rok se budou věnovat propagaci míst přitažlivých pro turisty a zážitků v ...

Kvůli africkému moru prasat se opět v Libereckém kraji zvětšilo uzavřené pásmo

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli v ...

Autobusy nové turistické linky vyjedou na Ještěd od 15. června

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Liberecký kraj už získal z regionálních operačních programů 8,4 miliard

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Libereckém kraji ...

Středa 12.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes