LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Dopravní nehody v Libereckém kraji nepřežilo letos už 13 lidí

13.11.2020
Od začátku letošního roku do konce října šetřili policisté na území Libereckého kraje 3 834 dopravních nehod, oproti loňsku se jejich počet snížil o 149í. Nehody nepřežilo 13 lidí, těžká poranění při nich utrpělo 64 osob, dalších 945 skončilo s lehčím zraněním. Problémem i nadále zůstávají opilí řidiči a také rychlá jízda. Policisté a dopravní experti současně apelují na všechny řidiči, aby za špatné viditelnosti jezdili obzvlášť opatrně, a na chodce a cyklisty, aby při svých cestách nosili reflexní prvky.
Foto: kraj-lbc.cz
"Dlouhodobé statistiky nám ukazují, že letošní nehodovost a její následky zatím patří k těm příznivějším. Přesto je potřeba upozornit na 13 obětí," informuje Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. "V těchto měsících a následujícím zimním období je navíc riziko vzniku dopravní nehody mnohonásobně vyšší. Nejen řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti, platí to i pro pěší, kteří jsou pro motoristy hůře viditelní a měli by se pro svou bezpečnost vybavit reflexními prvky."

V celé České republice letos policisté řešili celkem 80 106 dopravních nehod, při kterých zemřelo 402 lidí a dalších 1 554 bylo těžce zraněných.
Na Liberecku zemřelo od začátku roku 6 lidí a 17 osob záchranáři po nehodě převezli v těžkém stavu do nemocnic. Na Českolipsku si silniční havárie vyžádaly 3 mrtvé, dalších 21 účastníků utrpělo těžká zranění. K tragickým výsledkům přispěly rovněž bouračky na Semilsku, kde přišly o život 3 osoby a 17 jich utrpělo vážná poranění. V okrese Jablonec nad Nisou letos následkem nehody zemřel 1 člověk a 9 lidí se těžce zranilo.
Kvůli svým chybám a riskantnímu chování mohou za většinu nehod sami řidiči motorových vozidel. Letos alespoň počet klesl o 81, přesto jich způsobili 2 798.

Komplikací při cestách bývá rovněž lesní zvěř a domácí zvířata, řidiči se jim nestačili vyhnout v 775 případech. "V našem kraji je mnoho úseků, kde hrozí nebezpečí srážky se zvěří. Konkrétně úsek na silnici I/13 mezi Bílým Kostelem a Rynolticemi patří celorepublikově mezi nejrizikovější místa a řidiči tady musí být na pozoru celý rok, lesní zvěř může nečekaně vběhnout do cesty nejen v tomto období, kdy míří za potravou," varuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

V tomto úseku bude proto vybudován takzvaný ekodukt. Krajský úřad Libereckého kraje koncem října vydal rozhodnutí na jeho umístění. "Speciální most určený pro migraci zvěře povede přes silnici I/13 u Bílého Kostela, daný úsek bude rovněž z obou stran oplocen. Současně správce silnice, kterým je Ředitelství silnic a dálnic ČR, připraví projekt na oplocení celého úseku silnice ve směru od Bílého Kostela až na křižovatku na Dolní Suchou," dodává Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Viníky dalších letošních dopravních nehod jsou ve 169 případech řidiči nemotorových vozidel, chodci zapříčinili 27 dopravních nehod, 23 událostí způsobila závada na silnici. Velkým problémem pak dlouhodobě zůstávají opilí a zdrogovaní řidiči. Letos mají na svědomí 239 dopravních nehod, což je o 23 víc než vloni. "Nehody, kde hraje roli požití alkoholu, jsou velmi závažné. Riziko, že skončí trvalými následky nebo úmrtím některého z účastníků, je výrazně vyšší. Člověk si více věří, takže se nebojí riskovat, překračovat rychlost, ale zároveň má zpomalené reakce, což je za volantem nebezpečná kombinace," upozorňuje Jan Polák.

Liberecký kraj se společně s Policií ČR a Týmem silniční bezpečnosti dlouhodobě aktivně věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu v našem kraji. Projekty a akce jsou zaměřené na všechny účastníky silničního provozu, ale prioritou zůstávají mladí řidiči, motocyklisté a děti. "Výchova dětí v oblasti dopravy je klíčová. Pokud si už v nízkém věku osvojí základní pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu, je předpoklad, že se z nich stanou odpovědnější chodci, cyklisté, spolujezdci a v budoucnosti pak řidiči nebo motocyklisté," uzavírá Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.

Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka na baterie "Auto obracející se". ...

AČR: Skutečná radioaktivita a nepřátelská léčka. Na Liberecku proběhl neobvyklý výcvik chemiků

Na současné hrozby a operace po aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy se zaměřilo nedávné cvičení libereckých chemiků. Za účasti více než stovky voj ...

Na Jilemnicku vzniklo první společenství 21 obcí v Česku

Liberecký kraj se stal průkopníkem v oblasti meziobecní spolupráce, když se stal prvním krajem v České republice, kde bylo založeno společenství obcí. ...

Do Liberce a České Lípy má namířeno ČEZ Akademie

Poradenství a různé inspirace "jak na to" nabízí i letos putovní ČEZ Akademie. Již 9. dubna zamíří do Zákaznického centra Skupiny ČEZ v Liberci a o de ...

Liberecký kraj sobě nabízí nejen podporu regionálním výrobcům, ale i tipy na tematické výlety

Boty pro děti i pro dospělé zvané barefoot, originální plecháčky pro milovníky hor nebo aktivní uhlí zvané biochar. To je jen malá ukázka novinek v ka ...

Středa 17.4.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes