LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Českolipská muzejní noc přinese swing, myslivce, vojáky i pražené mandle

24.08.2020
Již sedmnáctá muzejní noc ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se uskuteční v sobotu 5. září od 20 hodin do půlnoci v areálu bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě - v tamním ambitu, loretě a klášterní zahradě. Muzeum se touto akcí tradičně zapojuje do celorepublikového Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR, ačkoli letos kvůli covidové situaci v netradičním posunutém termínu.
Infografika | Foto: kraj-lbc.cz
Další změnou oproti předchozím ročníkům je omezení návštěvnosti expozičních prostor. Kvůli rekonstrukci oken a dveří na hlavní budově bude letošní akce probíhat v prostorách ambitu, loretánského dvora a klášterní zahrady.

Ambitový prostor byl pro letošní rok zaplněn desítkami palných zbraní ze sbírky muzea. Rozsáhlá výstava představí návštěvníkům zbraně s jejich kompletní výpovědní hodnotou o době jejich užívání, opravách, předělávkách, tedy v podobě, jak se nám zachovaly. Tímto je tato výstava unikátní. Mezi zhruba 160 kusy můžete vidět zbraň ze 17. století, ale i ty z dob nedávných, ale také historické terče a myslivecké trofeje.

S výstavou bude korespondovat i doprovodný program v loretánském dvoře. Uvidíte zde vojáky v různých uniformách, kteří nechají nahlédnout do světa zbraní, ale i běžného života vojáka. Ve stejném prostoru se potkáte i s mysliveckým zastavením a videoukázkami lovné zvěře.

Muzejním večerem nás budou provázet různá vystoupení žáků ZUŠ Česká Lípa, která je již tradičním partnerem muzejní noci. Ve 21.00 se uskuteční v Biberově hudební síni houslový koncert Davida Singera k poctě Bohumila Malotína, který odkázal muzeu sbírky starých českých tisků a lužickosrbské knihy.

V ambitu budete mít možnost nahlédnout do knihařské dílny, ve které Vám představíme, jak se pracuje na mechanických strojích, ukážeme knižní vazby a razidla na zlatotisk a slepotisk a předvedeme, jak se ručně šije kniha.

Během večera se představí několik profesionálních i neprofesionálních souborů a umělců. V klášterní zahradě se můžete těšit na orientální taneční představení s šavlemi pražské skupiny Siderea. V úvodu večera zazní swingová hudba skupiny AHA Band a následně vystoupení Jazzové Farmy ze ZUŠ Česká Lípa. Na pódiu potěší především menší návštěvníky pohádka Červená Karkulka v podání divadelního spolku HRAjeto a do tmy zahalenou klášterní zahradu pak v závěru večera rozzáří světelná a tentokrát hodně barevná UV show v amfiteátru muzea.

Ani letos nebudou chybět tvůrčí dílny pro děti, ale také pestré občerstvení. Můžete se těšit na pražené mandle, frgále, sýrové pochoutky, sladké i slané palačinky a samozřejmě nebudou chybět klobásky a jiné dobroty. K ochutnání bude i několik druhů chmelového moku.

S platnou vstupenkou z muzejní noci můžete v těchto večerních hodinách navštívit i Šatlavu - archeologické muzeum Českolipska, kde bude připravena výstava Předchůdci palní zbraní, dílnička pro děti a dospělé, ale také promítání.
Zdroj: Liberecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Nová výstava v českolipském muzeu: Pět světů ve čtyřech chodbách

Hana Hortenská, Zdenka Boudová, Zbyšek Macháček, Štěpán Hortenský, Filip Hortenský. To jsou novoborští výtvarníci, kteří se představují na výstavě s názvem 5 světů v ambitu bývalého augustiniánského kláštera ve Vlastivědném muzeu a galerii v České ...

Czlam Road v liberecké knihovně naservíruje mezinárodní koktejl slam poetry

Mezinárodní exhibici slam poetry pořádá 26. dubna Krajská vědecká knihova v Liberci. Přinese poeticky performativní a večer slam poetry exhibice s per ...

Krkonoše lákají na jaře do muzeí, na adrenalin i za pivem

Období, kdy se příroda probouzí k životu a horami se rozléhá vůně nového začátku roku - to je jaro. Krkonoše, malebná horská oblast, nacházející se na ...

V Naivním divadle Liberec si čeští a slovenští loutkáři připomenou Světový den loutkového divadla

Kromě jarní rovnodennosti se březen nese také ve znamení oslav Světového dne loutkového divadla, který připadá na čtvrtek 21. března. Tento významný s ...

Český rozhlas vyrazí za posluchači s unikátní show Aleše Cibulky

Nová zábavná show Aleše Cibulky Rozhlas jede za vámi se vydává na cestu po celé České republice. Každý měsíc se zastaví v jiném městě naší země a nabí ...

Sobota 15.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes