LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Právní úprava umožňuje bezúplatný převod podílů na bytových domech

15.06.2020
LIBEREC - V rámci probíhajících veřejných diskusí o bezúplatném převodu podílů města Liberec na bytových domech postavených v rámci družstevní výstavby před dvaceti lety se ukazuje, že právní úprava a její analýzy nabízejí cesty, jak tento podíl bezúplatně převést ve shodě s uzavřenými smlouvami.
Foto: pixabay.com
Analýza advokátní kanceláře bnt attorneys vychází z aktuálně platné novely Zákona o obcích č. 257/2017. Tato novela doplnila ustanovení § 38 odst. 1 Zákona o obcích o větu, dle které "porušením povinností stanovených ve větě první a druhé není takové nakládání s majetkem obce, které sleduje jiný důležitý zájem obce, který je řádně odůvodněn." Z důvodové zprávy vyplývá, že explicitním zakotvením kritéria "jiného důležitého zájmu" obce se otevírá prostor pro zohlednění mimoekonomických aspektů přijímaných rozhodnutí. Bude-li jiný důležitý zájem obce prokazatelně sledován, je třeba danou dispozici považovat za učiněnou v souladu se zákonem o obcích. Jakkoli nemusí být v úzkém ekonomickém pojetí nejvýhodnější."

Vymezení pojmu "jiný důležitý zájem obce" lze vysledovat v oficiálních dokumentech státních orgánů a v odborné literatuře k Zákonu o obcích. Z Metodického doporučení Ministerstva vnitra ČR vyplývá, že: "Takovými důvody může být např. narovnání právních vztahů z minulosti. Například pokud obec svou vinou neplatně "prodala" majetek a po více letech má dojít k nápravě uzavřením nové smlouvy, lze akceptovat prodej za původně sjednanou kupní cenu."

Z komentářové literatury k Zákonu o obcích vyplývá, že příkladem dispozice s majetkem, který je obhajitelný z pohledu § 38 odst. 1 Zákona o obcích, je také: "... narovnávání neplatných právních jednání z minulosti způsobených obcí, při němž obec akceptuje původní podmínky smlouvy." Úkolem obce totiž není působit jako ekonomický dravec; je zcela legitimní i legální, pokud jedná z obecného hlediska spravedlivě a správně. A napraví svou předchozí chybu tak, aby nebyla druhá smluvní strana poškozena.

Shrnuto, z právní úpravy lze tedy dovodit, že existuje-li pro odchylku od obvyklé ceny důvod spočívající v tzv. jiném důležitém zájmu obce a tato odchylka je řádně zdůvodněna, obec je oprávněna převést svůj majetek bezúplatně, případně za symbolickou cenu ve výši 1,- Kč za nemovitost.

Koho se problém dotýká
V Liberci se problém týká 12 bytových družstev, která se aktuálně spojila a rozhodla se domáhat dodržení smluv společně, a společnosti Interma BYTY. Ta podepsala smlouvy s městem v rámci téhož dotačního programu a za stejných dotačních podmínek. Bytová družstva, stejně jako Interma BYTY, měla po celých dvacet let povinnost vybírat od nájemců nájemné limitované ve výši věcně usměrňovaného nájemného. Město přitom mělo právo rozhodovat o obsazení bytů. Všechny tyto subjekty proto mají legitimní očekávání, že na ně bude ve sjednané době převeden spoluvlastnický podíl města na domech.

Právní stanovisko AK Rowan Legal, jež rovněž analyzuje situaci v Liberci, ve svém závěrečném hodnocení dochází ke stejnému závěru jako bnt attorneys: "Je právem aprobovaným postupem, když Zastupitelstvo SML schválí převod Spoluvlastnických podílů SML na Interma BYTY za nižší než obvyklou cenu nebo bezúplatně s odůvodněním založeným na existenci důležitého zájmu narovnat vztahy z potenciálně absolutně neplatných právních jednání z minulosti. Je legitimní i legální, pokud SML bude jednat z obecného hlediska spravedlivě a správně a napraví své případně existující předchozí chyby tak, aby nebyla druhá smluvní strana poškozena."

Sedm let neplatnosti libereckých smluv
Naprosto překvapující je skutečnost, že v současné době se město (resp. část jeho vedení včetně primátora) pokouší rozporovat smlouvy, které byly - údajně neplatně - uzavírány v intervalu sedmi let. Pokud by to měla být pravda, jednalo by se o naprosto systémové selhání města. Nabízí se otázka, zda tedy nejsou neplatné úplně všechny smlouvy, které město v průběhu oněch sedmi let uzavřelo. V období následujícím ovšem město svůj postup nikterak nezpochybňovalo, naopak smlouvy v několika případech aktualizovalo pomocí platných dodatků. Pokud by nyní město přestalo zpochybňovat svou vlastní kompetenci a smlouvy dodrželo, nepřijde o žádné "své" prostředky. Dotace byly poskytnuta státem. Stát tuto dotaci poskytl ve veřejném zájmu, kterým byla podpora bydlení pro občany - nejen - města Liberec.

Stejný problém, jaký v současnosti řeší v Liberci, se vyskytuje v desítkách dalších českých měst. Celkem jde v rámci České republiky přibližně o 40 000 bytů.


Autor: Markéta Damková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na řece Olešce na Semilsku se objevil račí mor

Račí mor se objevil v Libereckém kraji. Stalo se tak na řece Olešce v semilském okrese. Výskyt potvrdily Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny České ...

Nové ambasadorky cestovního ruchu zacílí na mileniály i rodiny s dětmi

Liberecký kraj - Nové ambasadorky cestovního ruchu pro letošní rok má Liberecký kraj. Jsou to influencerky Naomi Adachi a Andre Antony. Po celý rok se ...

Kvůli africkému moru prasat se opět v Libereckém kraji zvětšilo uzavřené pásmo

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli v ...

Autobusy nové turistické linky vyjedou na Ještěd od 15. června

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Středa 19.6.2024
Liberecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes