InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Liberec a Liberecko - Vaše zprávy | Z regionu

LiberecDnes.cz
Pátek 24.11. 2017 | Emílie
 
LiberecDnes.cz
Zpravodajství online - LiberecDnes.cz

Před libereckými žáky vystoupí kosmonaut, který ve vesmíru strávil 803 dní

14.09.2017 | Z regionu
Na 130 žáků libereckých škol a gymnázií se sejde v Krajské vědecké knihovně Liberec, aby si vyslechlo Sergeje Krikaljova, výkonného ředitele ruské kosmické agentury Roskosmos pro pilotované lety, hrdinu Sovětského svazu, hrdinu Ruska a kosmonauta, který byl členem první stálé posádky Mezinárodní vesmírné stanice.
Pozvánka | Foto: kvkli.cz
Krikaljov zavítá do Česka jako člen delegace Roskosmosu v rámci Světového kosmického týdne věnovanému šedesátiletí kosmické éry lidstva - výročí vypuštění Sputniku 1, první umělé družice planety Země. S žáky probere své zkušenosti, které získal při šesti letech do vesmíru a během práce na vesmírných stanicích Mir a ISS.

V roce 2005 stanovil Krikaljov rekord v pobytu ve vesmíru v délce 803 dní, který byl překonán až o deset let později. Celkem osmkrát vystoupil do otevřeného vesmíru, kde strávil v souhrnu přes 40 hodin. Poprvé do vesmíru letěl v roce 1988 a pracoval na obou vesmírných stanicích se stálou posádkou, které lidstvo do vesmíru vyslalo. Byl také prvním ruským kosmonautem, který letěl do vesmíru na palubě amerického raketoplánu.

Liberečtí žáci se dále seznámí s 60letou historií kosmonautiky, perspektivami dobývání kosmu a plánech ruské agentury Roskosmos. O tom bude mluvit Igor Burenkov, výkonný ředitel Roskosmosu pro komunikaci.

Po přednášce pro žáky navštíví Krikaljov podnik Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, který připravuje pamětní minci věnovanou 60. výročí vypuštění první umělé družice Země.

Návštěva Libereckého kraje delegací z Roskosmosu se koná za podpory České mincovny a Ruského střediska vědy a kultury v Praze.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Finančně gramotná a podnikavá škola se představí v budově krajského úřadu
Velký úspěch libereckých karatistů Okinawa Karate a Kobudo Liberec v Polsku
Plicní oddělení českolipské nemocnice se připojuje ke Světovému dni Chronické obstrukční plicní nemoci
Před zraky školáků přivítají florbalisté celek Bohemians
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.