InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Liberec a Liberecko - Vaše zprávy | Z regionu

LiberecDnes.cz
Středa 22.11. 2017 | Cecílie
 
LiberecDnes.cz
Zpravodajství online - LiberecDnes.cz

Dny evropského dědictví otevřou přes šedesát památek v kraji

08.09.2017 | Z regionu
V Libereckém kraji je aktuálně 2.552 nemovitých kulturních památek. Ty nejzajímavější památky, budovy, objekty a prostory včetně těch, které jsou jindy částečně nebo úplně nepřístupné se veřejnosti otevřou během Dnů evropského dědictví. Konají se v týdnu od 9. do 17. září 2017.
Ilustrační snímek | Foto: Liberecký kraj
Liberecký kraj se v letošním roce podílel na obnově celkem 59 objektů. Na jejich opravu vynaložil částku 12.311.000 Kč, přičemž přímá podpora byla 2.500.000 Kč a z dotačního fondu kraje šlo 9.811.000 Kč.

"Stav památek je dokladem toho, jak si společnost váží odkazu předků. Liberecký kraj si uvědomuje svou zodpovědnost a přispívá na jejich obnovu jak prostřednictvím dotačního fondu, tak přímou podporou. V letošním roce šla přímá podpora na obnovu sušárny chmele v Dubé, opravu střechy zámku ve Stvolínkách a opravu Kaple sv. Jana Nepomuckého ve Sloupu. Z dotačního fondu jsme mohli, díky navýšení programu Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji, podpořit větší množství rekonstrukcí, například obnovu fasády a restaurování oken kostel sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou nebo opravu obvodové stěny domu č. p. 47 v Chlumu," říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

V rámci Dnů evropského dědictví bude v Libereckém kraji zpřístupněno 62 památek. Je mezi nimi například Severočeské muzeum v Liberci, které v rámci akce otevře i chalupu Jiřího Harcuby v Harrachově, Oblastní galerie v Liberci, Vlastivědné muzeum v České Lípě, sušárna chmele v Dubé, fara č. p. 19 v Pěnčíně, Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě a další.

Seznam zapojených a otevřených památek najdou zájemci na webu www.historickasidla.cz.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Velký úspěch libereckých karatistů Okinawa Karate a Kobudo Liberec v Polsku
Plicní oddělení českolipské nemocnice se připojuje ke Světovému dni Chronické obstrukční plicní nemoci
Před zraky školáků přivítají florbalisté celek Bohemians
Piráti plují do Semil
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.