InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Liberec a Liberecko - Vaše zprávy | Z regionu

LiberecDnes.cz
Pátek 24.11. 2017 | Emílie
 
LiberecDnes.cz
Zpravodajství online - LiberecDnes.cz

Férová snídaně poprvé v Liberci

04.05.2017 | Z regionu
V sobotu 13. května se v Liberci uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů - Férová snídaně NaZemi. Proběhne 9:00 - 12:00 v centru Liberce v parku bývalého letního kina u Zlatého lva.
Ilustrační snímek | Foto: drive.google.com
Liberec se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již po sedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Liberci proběhne poprvé.

"Těším se na příjemnou atmosféru, kdy společně s přáteli posnídáme venku. Pro děti máme připraveny fairtradové omalovánky, kvíz a další drobné aktivity. Protože je to pro nás první ročník, chci na místě uspořádat soutěž o nejlepší fairtradovou pochutinu," uvedla organizátorka liberecké snídaně Martina Černá.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.


"Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit," uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Finančně gramotná a podnikavá škola se představí v budově krajského úřadu
Velký úspěch libereckých karatistů Okinawa Karate a Kobudo Liberec v Polsku
Plicní oddělení českolipské nemocnice se připojuje ke Světovému dni Chronické obstrukční plicní nemoci
Před zraky školáků přivítají florbalisté celek Bohemians
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.