LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Zlatá medaile připomíná 200 let od založení Národního muzea

11.10.2018
JABLONEC NAD NISOU - Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. Emise je doplněna stříbrnými dvousetkorunovými mincemi, jejichž emitentem je ČNB a oba umělecké návrhy i ražbu zajistila Česká mincovna.
Zlatá medaile připomíná 200 let od založení Národního muzea | Foto: ceskamincovna.cz
Novorenesanční budova Národního muzea není jenom dominantou Václavského náměstí, ale jistě patří mezi neodmyslitelné symboly hlavního města. "Za prvotní myšlenku zřízení Národního muzea vděčíme české šlechtě, která také přispěla velkou měrou soukromými sbírkami. Tato nejvýznamnější česká muzejní instituce nashromáždila milióny artefaktů po dobu své existence z rozmanitého spektra oborů, včetně numismatiky, proto si zaslouží speciální emisi ve zlatě a stříbře," vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu zlaté medaile je MgA. Jakub Orava, který v soutěži České národní banky obsadil 2. místo za dokonalé zobrazení historické budovy a dominantní ztvárnění českého lva. Kompozici medaile pak dotváří ještě výčet expozic spravovaných Národním muzeem.

Zlatá půluncová medaile váží 15,56 g a její průměr je 28 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof za 23 950 Kč. Česká mincovna, která je emitentem, razí medaili v limitovaném nákladu 99 ks. Každá medaile je ručně číslována na hraně a je doplněna certifikátem pravosti a příběhem založení Národního muzea a je uložena do kožené vínové etue.

Vítězný návrh stříbrné mince pochází z dílny zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně zobrazuje dvě pomyslné vitríny s kostrou plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy - vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana zachycuje historickou a novou budovu Národního muzea.

Třináctigramová stříbrná mince o průměru 31 mm je k zakoupení v modré plastové etui za 565 Kč nebo varianta v kapsli za 465 Kč. Jejím emitentem je Česká národní banka a její nominální hodnota je 200 Kč.


Národní muzeum je nejvýznamnější česká muzejní instituce, která byla založena v roce 1818 slavnostní provoláním jako "Vlastenecké muzeum". Sbírky Národního muzea najdeme v řadě budov v Praze i po celé České republice. Novorenesanční budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí byla dokončena podle projektu Josefa Schulze v roce 1891. Faktickým zakladatelem Národního muzea byl hrabě Kašpar Maria ze Šternberka, paleontolog světového významu, který muzeu věnoval své rozsáhlé sbírky. Na jeho vznik se velkou měrou podílela česká šlechta a akademická veřejnost. K rozvoji muzea přispěli také: František Palacký, Pavol Jozef Šafárik, Emil Holub, Vojta Náprstek, Joachim Barrande nebo matematik Bernard Bolzano.

Tesco oslavilo 100. výročí vzniku Československa projektem Sto důvodů k úsměvu

PRAHA - Propojení generací, to byla hlavní myšlenka projektu "Sto důvodů k úsměvu". Ten vznikl pod záštitou Nadačního fondu Tesco k oslavě stého výročí založení Československa. V září a říjnu tak měli žáci základních škol a senioři v šesti městech ...

ZŠ Dobiášova pomáhá

17.10.2018 | Z regionu

LIBEREC - Náhodné setkání, to stálo u zrodu projektu Po psích stopách.

V opilosti narazil do lampy veřejného osvětlení

16.10.2018 | Krimi

Včera v noci krátce po půl desáté hodině se stala dopravní nehoda na Náměstí Dr. Farského v Jablonci nad Nisou. Řidič s vozidlem Mercedes jel ve směru ...

Další seminář pro kronikáře obcí a měst Libereckého kraje

16.10.2018 | Z regionu

LIBERECKÝ KRAJ - Pro kronikáře obcí a měst Libereckého kraje je připraven již 4. odborný seminář, tentokrát na téma "Kronikářka - kronikář po volbách ...

V Novém Boru se koná již desátý ročník akce - Pojďme žít zdravě

16.10.2018 | Z regionu

NOVÝ BOR - Desátý ročník akce "Pojďme žít zdravě" se bude konat 18. října v různých institucích města Nový Bor. Nad událostí převzal záštitu náměstek ...Neděle 21.10.2018
Liberecký kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.