InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Liberec a Liberecko - Vaše zprávy | Z regionu

LiberecDnes.cz
Sobota 16.12. 2017 | Albína
 
LiberecDnes.cz
Zpravodajství online - LiberecDnes.cz

V Jizerských horách dokončily Lesy ČR sedmikilometrový okruh pro běžkaře

05.12.2017 | Z regionu
JIZERSKÉ HORY - Pro milovníky běžeckého lyžování vybudovaly Lesy ČR na Vysokém hřebeni v Jizerských horách od roku 2014 už pět úseků. V pondělí 4. prosince se Pod Maliníkem otevřel poslední z nich. Slavnostního otevření se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Celý okruh měří bezmála sedm kilometrů. Podnik do projektu investoval 18 milionů korun.
V Jizerských horách dokončily Lesy ČR sedmikilometrový okruh pro běžkaře | Foto: Liberecký kraj
Poslední etapa projektu skončila. Lesní cesta Pod Maliníkem dlouhá 700 metrů se propojila s celým okruhem v sedle Maliníku a stala se součástí Jizerské magistrály. "Jsem nesmírně rád, že se lyžařský okruh dokončil. Lidé mohou na trase objevovat nová zákoutí," prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

"Předpokládáme, že trasa odlehčí magistrálu v centrální části hor, zvláště o víkendech," podotkl krajský ředitel podniku Lesy ČR Ludvík Řičář a dodal: "Lesní cesty na Vysokém hřebeni jsme upravili tak, aby kromě lesního hospodaření sloužily také běžkařům. Nezpevněný povrch se zarovnal a upravil. Cesty odvodňují nové svodnice, které navíc zabraňují erozi. Rozšířily je také krajnice, takže jimi při dostatečné sněhové pokrývce projede rolba s šestimetrovou radlicí, která vytváří běžecké stopy". Na realizaci projektu s Lesy ČR spolupracují obce Bedřichov a Janov nad Nisou, dále Správa CHKO Jizerské hory a Jizerská, o.p.s.

Ani v Jizerských horách neslouží lesní cesty pouze k rekreačním účelům. Využívá je především lesnická technika při těžbě a odvozu dříví. Slouží ale také k výkonu ochrany přírody a krajiny nebo při lovu zvěře. "Není snadné skloubit zájmy všech, tedy hospodářské i rekreační. Čas od času se tak běžkařské stopy poruší, ale s tím je třeba počítat. Hospodařit musíme," řekl Řičář a upozornil také na ustanovení lesního zákona, podle něhož je do lesů zakázán vjezd motorovým vozidlům s výjimkou těch, které mají pro vjezd oprávnění. "Chápeme, že se cesty budují především kvůli lesnickým pracím. Přesto s lesníky vždycky dokážeme najít kompromis," řekl sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher.

Lesní cesty upravené na Vysokém hřebeni také pro běžecké lyžování :
Lesní cesta Harcovský hřeben - délka 2,14 km; 2014; 5 000 000 Kč
LC U Hašlerky - délka 335 m; 2014;2 000 000 Kč
LC Příkrá - délka 3 km; 2015; 6 500 000 Kč
LC Křížová - délka 940 m; 2015; 2 600 000 Kč
LC Pod Maliníkem - délka 700 m; 2017; 1 000 000 Kč
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Hejtman Libereckého kraje navštívil Rokytnici nad Jizerou
Liberec před Vánoci na charitu nezapomíná
Využijte úplněk ve svůj prospěch
Šéftrenér FBC Motejzík: Chceme děti rozvíjet a dávat jim radost ze hry
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.