LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Divadlo F. X. Šaldy

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Divadlo liberec od Original uploader was Rawac at cs.wikipedia Originally from cs.wikipedia; description page is/was here.. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Historie dnešního Divadla F. X. Šaldy se začala psát krátce poté, co tehdejší Soukenické divadlo 24. dubna 1879 ze záhadných příčin vyhořelo. V září roku 1881 byly položeny základy nového divadla a již 29. září 1883 bylo slavnostně otevřeno Městské divadlo. Divadelní budova postavená ve slohu novorenesančním má výhodnou polohu ve středu města a svými proporcemi zapadá mezi okolní stavby. Čelní frontu zdůrazňuje bohatá štuková výzdoba, která je lemována řadou soch s alegorickým významem.

Divadlo Františka Xavera Šaldy tvoří dvě scény, Šaldovo divadlo a Malé divadlo, na kterých hrají soubory činohry, opery a baletu.

Vnitřní architektura divadla působí - přes určitou snahu po monumentálnosti - svým bohatým členěním a vertikálním rozvinutím prostoru ve svých rozměrech intimně.
Vstupní foyer je nesen dvěma mohutnými mramorovými sloupy, za kterými se rozbíhají do stran dvě široká schodiště a do jejichž balustrádového a rovněž mramorového zábradlí je na odpočívadlech zasazené bronzové sousoší, které nese pětiramenný svícen.
Hlediště má bohatou štukovou výzdobu a nástropní malby jsou dílem vídeňského malíře H. Löfflera.

Hlavní opona pochází od rakouského mistra Gustava Klimta (1862 - 1918), budoucího předního představitele tzv. vídeňské secese a evropského malířství na přelomu století.

Dnes září tato perla secesního stavitelství obnovenou krásou vstříc každému, kdo kolem ní prochází.Úterý 23.10.2018
Liberecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.