Tipy kam na výlet - Liberec a okolí

LiberecDnes.cz
LiberecDnes.cz
Tipy na výlet - LiberecDnes.cz

Kam na výlet

LiberecDnes.cz » Tipy na výlet » Hrad Bezděz
Přidej tip na výlet

Hrad Bezděz

Foto: Bezdez 0 od Tomas Cermak from Prague, Czech Republic DSC_0089. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

Zřícenina hradu Bezděz se nachází v Dokeské pahorkatině, nad vsí Bezděz, v blízkosti Máchova jezera. Nejspíše v 60. letech 13. století český král Přemysl Otakar II. využil dominantního vrchu nad starším dvorcem a nechal na něm vystavět pevný kamenný hrad na obranu obchodní cesty a proti rozpínavosti sousedních rodů Ronovců a Markvarticů.

Hrad má silně protáhlý půdorys, táhnoucí se podél hřbetu hory. Na samém vrcholu stojí hlavní okrouhlá 35 metrů vysoká věž, střežící nejen celý Bezděz, ale i vstup z hradu dolního, západně od věže, do hradu horního, vlastního sídla panovníkova na východ od věže.
Věž měří v průměru 10,5 metru a její zdi jsou ve spodní části 4 metry silné. Směrem vzhůru se místnosti v každém podlaží zvětšují a stěny ztenčují.

Od dolního hradu se táhne k západu mohutná 180 cm silná hradba ke třetí bráně, hlavnímu vstupu do hradu.
Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě.

Otevírací doba:
Duben / sobota - neděle * 10:00-16:30
Květen - Září / úterý - neděle * 09:00-16:30
Říjen / sobota - neděle * 09:00-15:30


Odkazy:

Wikipedia
hrad-bezdez.euMapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.